مقایسه بروکرها با شرکت‌های پراپ تریدینگ

فهرست مطالب نمایش مقایسه بروکرها با شرکت‌های پراپ تریدینگ روش‌های سنتی برای همه مناسب نیست آیا صنعت پراپ تریدینگ برای همه یک راه حل محسوب […]

بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

مقایسه بروکرها با شرکت‌های پراپ تریدینگ

امروزه شرکت‌های پراپ تریدینگ در حال تغییر دنیای معاملات در بازارهای مالی هستند. فرصتی که در گذشته، تنها در اختیار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ثروتمند با مقادیر کلانی از سرمایه بود، اکنون به لطف صنعت پراپ تریدینگ تقریبا برای همه معامله‌گران در دسترس است.

در گذشته‌ای نزدیک، یک معامله‌گر فارکس مجبور بود سرمایه نسبتا زیادی داشته باشد تا معاملات او، بازدهی قابل قبولی داشته باشد. امروزه، شرایط بسیار متفاوت است؛ زیرا شرکت‌های پراپ تریدینگ در حال فعالیت در بازارهای مالی هستند و عملا اختیاراتی را به معامله‌گران ارائه می‌دهند که تا چند سال پیش تنها یک رویا محسوب می‌شد.

در سالیان گذشته، معامله‌گری که می‌خواست با یک حساب صد هزار دلاری معامله کند باید برای تامین سرمایه مورد نیاز، یک شغل بسیار عالی با درآمد بالا می‌داشت، در لاتاری برنده می‌شد یا پول هنگفتی به ارث می‌برد!

یا اینکه در بدترین حالت ممکن، برای معامله پول قرض می‌کرد. امروزه تنها چیزی که یک معامله‌گر نیاز دارد ده‌ها تا صدها دلار، یک برنامه معاملاتی خوب و تنها چند روز زمان برای قبولی در آزمون اولیه است و بدین ترتیب به راحتی می‌تواند یک حساب چند صد هزار دلاری در اختیار داشته باشد.

شرکت‌های پراپی که به طور مستمر در جستجوی معامله‌گران با استعداد رقابت می‌کنند، همواره سرمایه معاملاتی بیشتر، شرایط ورود راحت‌ترو برنامه‌های متنوعی را ارائه کرده‌اند که می‌توانند اکثر نیازهای معاملاتی را برآورده کنند.

روش‌های سنتی برای همه مناسب نیست

برای آن دسته از معامله‌گرانی که سرمایه صد هزار دلاری مورد نیاز برای معامله را نداشتند، به احتمال زیاد، مسیر معاملاتی آن‌ها نیز موفقیت آمیز نبود. احتیاج به کسب سود به هر قیمتی، معمولا منجر به سرپیچی از برنامه معاملاتی و قوانین مدیریت ریسک شده و در نتیجه، دیر یا زود باعث زیان‌های غیرقابل جبران می‌شود. هنگامی‌که یک معامله‌گر احساس می‌کند برای قابل لمس بودن دسترنج معاملاتی خود، هر معامله‌ای باید با سود زیادی به پایان برسد، این نقطه شروع شدیدا زیانباری است. بنابراین فشار روانی با هر ضرر متوالی افزایش می‌یابد و در نهایت معامله‌گر دیگر از ضرر ترسی ندارد (به طوری که معاملات زیان‌ده را به امید برگشت قیمت، بی دلیل برای مدتی طولانی نگه میدارد)، اما هنگام کسب سود واهمه دارد و هر معامله سودآور را به طور زودهنگام می‌بندد (زیرا از معکوس شدن می‌ترسد). از سوی دیگر، پس از چندین ضرر متوالی و همچنین افزایش غیرمنطقی حجم معاملاتی، معامله‌گر ممکن است درگیر «معاملات انتقامی» شود که نتیجه‌ای جز کال مارجین شدن حساب ندارد.

در همین شرایط نیز، یک معامله‌گر ممکن است استراتژی نسبتا خوبی داشته باشد که آن را در یک حساب دمو آزمایش و ارزیابی کرده است. با این حال در بازار فارکس، واقعیت غیرقابل انکار این است که معامله بدون ضرر غیرممکن است. این امکان وجود دارد که یک سری معاملات زیانده در زمان نامناسبی اتفاق بیافتد؛ به ویژه زمانی که معامله‌گر با یک حساب واقعی شروع به کار می‌کند و هر ضرری منجر به ایجاد فشار روانی برای معامله‌گر می‌شود.

آیا صنعت پراپ تریدینگ برای همه یک راه حل محسوب می‌شود؟

شرکت‌های تجاری پراپ تریدینگ در چند سال گذشته عملا مشکل حساب‌های معاملاتی کوچک و فشار روانی ناشی از آن بر معامله‌گران را حل کرده‌اند. البته که شرکت در آزمون‌های پراپ فرم کسی را یک شبه به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل نمی‌کند، اما مطمئنا به بسیاری از معامله‌گران کمک کرده است.

معامله‌گری که انتخاب می‌کند از خدمات یک شرکت پراپ تریدینگ استفاده کند، در مقایسه با سرمایه‌ای که ممکن است در نهایت با آن معامله کند، به پول نسبتا کمی‌نیاز دارد. در ازای پرداخت ده‌ها یا صدها دلار، معامله‌گر فرصتی پیدا می‌کند تا با سرمایه‌ای معامله کند که هرگز به آن دسترسی نداشت. این امر که موجب پیشرفت مالی و تقویت روحیه معامله‌گر می‌شود.

البته، معامله‌گر باید قوانینی که شرکت‌ها برای ارائه سرمایه حساب معاملاتی تعیین می‌کنند را رعایت کند. در این قوانین، معامله‌گر باید در یک بازه زمانی مشخص، به بازده معینی دست یابد و قوانین مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را نیز رعایت کند.

قانون، محدودیت نیست

برای برخی افراد، این شرایط ممکن است در نگاه اول دشوار به نظر برسد، زیرا فعالیت در بروکرهای عادی به چنین شرایطی نیاز ندارند. از سوی دیگر، زمانی که یک شرکت پراپ تریدینگ یک حساب معاملاتی به شخصی ارائه می‌دهد، منطقی است که بخواهد از مهارت معامله‌گر برای رقابت در بازاری مانند فارکس صحت حاصل کند.

بروکرهای پیشنهادی

علاوه بر این، این قوانین به بسیاری از معامله‌گران کمک می‌کند تا به مرحله‌ای برسند که مدیریت ریسک و نظم و انضباط عامل اصلی موفقیت آنها باشد. معامله‌گران زیادی وجود دارند که قبل از شرکت در آزمون پراپ فرم، هیچ برنامه معاملاتی یا قوانین مدیریت ریسک مشخصی ندارند. تنها چیزی که این افراد درنظر دارند امکان کسب درآمد سریع و یک زندگی لاکچری است! تنها قوانین تعیین شده توسط شرکت‌های پراپ تریدینگ است که این افراد را مجبور می‌کند تا با یک برنامه معاملاتی کاملا مشخص، به معامله‌گرانی منضبط بدل شوند. پس از گذر از این مرحله چالش برانگیز، معامله‌گران دیگر نیازی به معامله انتقامی‌ ندارند؛ آن‌ها تنها به دنبال اهداف معاملاتی خود هستند و پس از موفقیت در آزمون و کسب حساب مورد نظر، می‌دانند که یک معامله زیانده، حساب آنها را از نابود نمی‌کند.

ارائه این آرامش روان، احتمالا بزرگترین عامل مثبتی است که شرکت‌های پراپ تریدینگ به مشتریان و معامله‌گران خود ارائه می‌دهند. برای بعضی افراد ممکن است پذیرفتن این واقعیت سخت باشد که یک معامله‌گر باید سود خود را با شرکتی که به او سرمایه می‌دهد، تقسیم کند. علاوه بر اینکه شرکت در حال ریسک روی سرمایه خود است، در ازای ارائه فرصت کار با سرمایه‌ای کلان، تنها 10 تا 20 درصد کمیسیون از سود معامله‌گر را دریافت می‌کند که مبلغی ناچیز محسوب می‌شود.

در عوض، این آرامش روانی که پیشتر ذکر شد، در بلندمت به نتایج بهتری منجر می‌شود و ارزش آن، قابل قیمت‌گذاری نیست.

شرکت‌های پراپ تریدینگ چگونه درآمد کسب می‌کنند؟

فعالیت در یک شرکت پراپ تریدینگ، مستلزم شرکت و موفقیت در یک آزمون اولیه (چالش ورودی) است. شرکت در این آزمون شامل یک هزینه اولیه است که باتوجه به سرمایه مورد نظر معامله‌گران می‌تواند متفاوت باشد. در صورتی که معامله‌گر نتواند چالش ورودی را با موفقیت سپری کند، هزینه پرداخت شده براش چالش، عودت داده نمی‌شود.

در صورتی که معامله‌گر بتواند با موفقیت، آزمون‌های ورودی را سپری کند و به مرحله سودآوری برسد، شرکت پراپ تریدینگ در سود معاملاتی حاصل شده شریک است و معمولا 10 تا 20 درصد کمیسیون دریافت می‌کند.

 

مقایسه بروکرها با شرکت‌های پراپ تریدینگ

 

مزایای شرکت‌های پراپ تریدینگ نسبت به بروکرها

 1. سرمایه معاملاتی

هنگامی‌که تصمیم برای سرمایه‌گذاری روی خود و بهبود زندگی شخصی گرفته می‌شود، معامله‌گران خرد می‌توانند سطح پایه‌ای از دانش و اطلاعات لازم برای معاملات را از آموزش‌ها و مطالب آنلاین کسب کنند. با این حال، تامین سرمایه یک حساب معاملاتی که سود قابل لمسی به ارمغان آورد، همیشه آسان و فوری نیست. شرکت‌های پراپ تریدینگ این مشکل را حل کرده اند!

امروزه، تنها با چند صد دلار سرمایه‌گذاری، معامله‌گران می‌توانند امکان دسترسی به سرمایه‌های معاملاتی 100 برابر بیشتر را داشته باشند.

معامله‌گران بازار فارکس، با پرداخت 80 تا 90 دلار و پس از موفقیت در آزمون ورودی شرکت‌های پراپ تریدینگ، از یک حساب با سرمایه 100هزار دلاری بهره مند شوند.

از بهترین نکات در مورد شرکت‌های پراپ تریدینگ این است که سرمایه شما بسیار راحت‌ترو سریعتر از آنچه که انتظار دارید، افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال، کسب 10٪ سود در حساب عادی بروکر با سرمایه شخصی، به این معنی است که حساب معاملاتی شما اکنون 10٪ رشد کرده است و این به هیچ وجه بد نیست. این سود زمانی به چشم می‌آید که متوجه شوید سود 10 درصدی در شرکت پراپ تریدینگ به معنای دوبرابر شدن سرمایه شخصی شماست!

 1. ریسک

متأسفانه،‌ این یک واقعیت آشناست که تعداد زیادی از معامله‌گران خرد، از عواطف و احساسات درونی خود به عنوان بخشی از استراتژی معاملاتی خود استفاده می‌کنند و این کار عواقب غیرمنتظره جبران ناپذیری در پی دارد.

بخشی از آشفتگی روانی که معامله‌گران مبتدی تجربه می‌کنند، به دلیل استرس ناشی از ریسک روی سرمایه شخصی است. این ترس از دست دادن سرمایه حتی برای معامله‌گران با تجربه‌ترنیز همیشه وجود دارد.

شرکت‌های پراپ تریدینگ شرایطی را فراهم کرده‌اند که تنها با دریافت یک کمیسیون منصفانه از سود معامله‌گر، ریسک از دست دادن سرمایه شخصی را تا حد قابل توجهی کاهش داده اند. این یکی از مزایای بزرگ شرکت‌های پراپ نسبت به بروکرها محسوب می‌شود.

 1. نظم و انضباط

فقدان نظم و انضباط از دلایل اصلی زیان ده بودن معامله‌گران مبتدی محسوب می‌شود که می‌تواند در نهایت منجر به کال مارجین شدن حساب شود. شرط ورود در یک شرکت پراپ تریدینگ، مستلزم برخوردار بودن از نظم و انضباط، تمرکز، تعهد و ثابت قدمی‌است و یک معامله‌گر حرفه‌ای به هر چهار مورد ذکر شده نیاز دارد تا توسط شرکت پراپ پذیرفته شود.

با اجرای چند قانون معاملاتی ساده و واضح، شرکت‌های پراپ تریدینگ اطمینان حاصل می‌کنند که معامله‌گران آنها در طول تجربه معاملاتی خود به نظم و انضباط پایبند باشند و این به نوبه خود باعث می‌شود که معامله‌گران بیشتری به طور مداوم سودآور و باشند.

به همین دلیل آمارهای مختلف نشان می‌دهند معامله‌گران پراپ تریدینگ، موفقیت بیشتری نسبت به سایر معامله‌گران کسب می‌کنند.

 1. شرکت‌های پراپ تریدینگ در راستای منفعت معامله‌گران فعالیت می‌کنند

برخی از بروکرها، محتوای آموزشی ارائه می‌دهند که رایگان و در دسترس همه است. مطمئنا‌ این یک مزیت محسوب می‌شود، اما این آموزش‌ها تنها مطالب ابتدایی است و عمدتا بر جذب مشتریان بیشتر متمرکز است و نسبت به سایر محتوای آنلاین که به صورت رایگان در بستر اینترنت ارائه می‌شود، ارزش مازادی ندارد.

برای بروکرها اهمیتی ندارد معامله‌گر موفق است یا نه. زیرا ماهیت کسب و کار بروکرها، تنها دریافت کمیسیون از حجم معاملات است. از یک معامله‌گر خرد، چه یک میلیون دلار درآمد داشته باشد و چه آن را از دست بدهد، کمیسیون‌های بسیار مشابهی دریافت می‌شود.

از سوی دیگر، شرکت‌های پراپ تریدینگ در سود معامله‌گران خود شریک هستند و بنابراین انگیزه بیشتری برای کمک به موفقیت معامله‌گر، ارائه پشتیبانی سریع‌تر، راهنمایی‌های بهتر و محتوای آموزشی با کیفیت عالی دارند.

 1. انجمن‌های معاملاتی

معامله‌گری معمولا یک «فعالیت انفرادی» است و گاهی اوقات می‌تواند یک تجربه شخصی باشد. اکثر معامله‌گران خرد از خانه یا دفاتر کوچک کار می‌کنند و اغلب در حین انجام این کار تنها و منزوی هستند.

فعالیت در یک شرکت پراپ تریدینگ، به معنای عضویت در یک انجمن معاملاتی است که افراد نظرات، توصیه‌ها و ‌ایده‌های خود را از طریق گروه‌های مختلف در رسانه‌های اجتماعی و کنفرانس‌ها و مصاحبه‌های ویدئویی به اشتراک می‌گذارد.

معامله‌گران پراپ تریدینگ می‌توانند در حالی که در مسیر معاملاتی خود پیشرفت می‌کنند، ‌ایده‌های خود را با همتایان خود به اشتراک گذاشته و از یکدیگر یاد بگیرند.

معایب شرکت‌های پراپ تریدینگ

 1. آزمون ورودی (چالش)

برای برخی از معامله‌گران، الزام به گذراندن یک چالش ممکن است به عنوان یک مانع بزرگ در نظر گرفته شود. این آزمون‌های ورودی معمولا قوانین سختگیرانه‌ای دارند و گذر از این آزمون از عهده بسیاری از معامله‌گران خارج است. برای موفقیت در آزمون ورودی یک شرکت پراپ تریدینگ، معامله‌گران باید مدیریت سرمایه بسیار دقیقی داشته باشند.

 1. هدف معین سود

  آزمون ورودی شرکت‌های پراپ تریدینگ معمولا شامل یک هدف سود 8 تا 10 درصدی می‌شود که معامله‌گران باید در دو مرحله ارزیابی به این سود دست یابند. کسب یک سود 10 درصدی در حساب‌های معاملاتی کوچک، چالش بزرگی به نظر نمی‌رسد، ولی در حساب‌های بزرگ امری چالش برانگیز است.

 2. محدودیت در میزان ریسک

  با توجه به قوانین بسیار سخت گیرانه شرکت‌های پراپ تریدینگ، معامله‌گران مجبورند ریسک معاملات خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده و حتی به زیر 1 درصد ریسک در هر معامله برسانند.

 3. محدودیت زمانی

بسیاری از شرکت‌های پراپ تریدینگ، برای گذر از مرحله چالش، زمان مشخصی را تعیین می‌کنند که باعث ایجاد استرس و فشار روانی برای معامله‌گران می‌شود. معامله‌گران مجبورند در بازه زمانی تعیین شده (معمولا یک ماه تقویمی) سود مشخصی از حساب معاملاتی خود کسب کنند تا آزمون ورودی را با موفقیت سپری کنند.

نتیجه‌گیری

تمرین استراتژی شخصی در یک حساب دمو، همواره باید بخشی از فرآیند یادگیری معامله‌گران باشد و افتتاح یک حساب با سرمایه محدود می‌تواند اعتماد به نفس معامله‌گر را هنگام مدیریت پول واقعی، بهبود بخشد. اما مزایایی که شرکت‌های پراپ تریدینگ می‌تواند ارائه دهد بی‌نظیر است و مدت‌هاست که از بروکرهای سنتی پیشی گرفته‌اند.

معامله‌گری در شرکت پراپ تریدینگ، شامل فرصت‌ها و چالش‌ها است. فعالیت در این شرکت‌ها، پتانسیل سودهای قابل توجهی را در بر دارد و آن را برای معامله‌گران با تجربه‌ای که مهارت کافی و کنترل احساسات مناسبی دارند، به یک شغل جذاب تبدیل می‌کند. با این حال، این مسیر خالی از موانع نیست. مانند هر استراتژی سرمایه‌گذاری، تحقیقات کامل، آموزش و شناخت دقیق ریسک‌های مرتبط، پیش‌نیازهای ضروری برای افرادی است که به شرکت‌های پراپ به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند.

با توجه به تمام جنبه‌های در نظر گرفته شده، واضح است که شرکت‌های پراپ تریدینگ بهترین گزینه برای به حداکثر رساندن سرمایه، سود و تجربه هستند و در عین حال روند حرفه معامله‌گری افراد را تسریع می‌کنند.

معامله‌گری در شرکت پراپ تریدینگ، مسیری است که نیازمند نظم و انضباط، عطش یادگیری مداوم و توانایی تزلزل ناپذیر برای حفظ آرامش تحت فشار روانی شدید ناشی از بازارهای مالی است. برای کسانی که به خوبی آماده و مصمم هستند، معاملات پراپ می‌تواند راهی برای موفقیت مالی و رضایت شخصی در حوزه معاملات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *