ارانته

مقایسه حساب پم و کپی ترید

فهرست مطالب نمایش بررسی کپی‌ترید (Copy trading) کپی‌ترید چیست؟ ریسک‌ها و مزایای کپی‌ترید بررسی حساب‌های پم مزایا و معایب حساب‌های پم تفاوت‌های کلیدی بین حساب‌های […]

بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

با ادامه پیشرفت فناوری و هوش مصنوعی، روش‌های جدید و نوآورانه برای کسب درآمد در حال ظهور و شکوفایی هستند. حساب‌های پم و کپی‌ترید، دو مدل سرمایه‌گذاری هستند که اخیراً محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده‌اند؛ درحالی که سال‌هاست حساب پم وجود دارد. کپی‌ترید به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا معاملات معامله‌گران موفق را تکرار کنند. با این حال، حساب‌های پم شامل تخصیص وجوه به یک معامله‌گر حرفه‌ای است که از طرف سرمایه‌گذاران معامله می‌کند. این دو مدل سرمایه‌گذاری نزد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باتجربه و تازه کار جذابیت پیدا کرده‌اند. هنگام انتخاب بین کپی‌ترید و پم، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به دنبال سود بالقوه از تولید درآمد منفعل هستند.

در این مقاله، دنیای کپی تریدینگ و حساب‌های پم تجزیه و تحلیل شده و شباهت‌ها و تفاوت ها، مزایا و ریسک‌های آنها بررسی شده است. دلیل این تحلیل مقایسه‌ای، کمک به سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد این است که کدام رویکرد با اهداف سرمایه‌گذاری آنها هماهنگ است. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران با درک مفاهیم اساسی درمورد حساب‌های کپی‌ترید و پم، می‌توانند پتانسیل خود را برای موفقیت مالی به حداکثر برسانند.

بررسی کپی‌ترید (Copy trading)

تصور کنید با یک کلیک یک دکمه، اکنون می‌توانید هر کاری که معامله‌گران انجام می‌دهند را کپی کنید. کپی‌ترید، فرآیند انتخاب و کپی کردن سفارشات معامله‌گران موفق توسط سرمایه‌گذاران است. این فرآیند شامل سه بخش است: معامله‌گر، سرمایه‌گذار و پلتفرم کپی‌ترید.

کپی‌ترید چیست؟

سرمایه‌گذار، یک معامله‌گر را در یک پلتفرم معاملاتی کپی انتخاب می‌کند. سپس حساب سرمایه‌گذار در صرافی از طریق پلتفرم معاملاتی کپی‌ترید، متصل می‌شود. پس از آن، هنگامی که معامله‌گر هر معامله‌ای انجام دهد، این معاملات نیز به طور خودکار در حساب سرمایه‌گذار اجرا می‌شوند. در ادامه، ریسک‌ها و مزایای کپی‌ترید را بررسی می‌کنیم.

ریسک‌ها و مزایای کپی‌ترید

نگرانی اصلی هنگام استفاده از کپی‌ترید این است که همه معاملات معامله‌گران موفق با سود بسته نمی‌شوند. از این رو، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید از مزایا و معایب کپی‌ترید آگاه باشند. در نهایت، استراتژی‌های موثر برای به حداقل رساندن ریسک‌های مرتبط و به حداکثر رساندن مزایای کپی‌ترید ارائه شده است.

ای پلنت

ریسک‌ها

 • ریسک بازار: معامله‌گر ممکن است در یک بازار پرنوسان با ریسک نقدشوندگی مواجه شود.
 • خروج از موقعیت: به دلیل ریسک نقدشوندگی، یک معامله‌گر ممکن است نتواند در سطوح مورد انتظار از موقعیت‌های معاملاتی خود خارج شود.
 • تصمیمات معامله‌گر: همه استراتژی‌های معامله‌گران حرفه‌ای باعث سود نمی‌شوند.
 • مسائل فنی: در حالی که انتظار می‌رود سیستم‌های کامپیوتری بدون هیچ نقصی کار کنند، ممکن است اشکالات فنی رخ دهد که منجر به اسلیپیج‌های احتمالی در اجرای سفارش شود.

مزایا

 • صرفه جویی در زمان: کپی‌ترید، نیاز به انجام تحقیقات بازار و نظارت مداوم را کاهش می‌دهد.
 • تنوع پرتفوی: معامله‌گران می‌توانند سبدهای سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنند و بررسی کنند کدام استراتژی کار می‌کند.
 • فرصت یادگیری: معامله‌گران تازه کار می‌توانند نحوه معامله‌گری را از معامله‌گران خبره بیاموزند.

بررسی حساب‌های پم

در حوزه سرمایه‌گذاری، نوعی حساب وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون کوچکترین نیاز به دانش یا تجربه در بازارهای مالی، با آن معامله کنند. حساب‌های پم از نظر ماهیت، نوع دیگری از حساب‌های معاملاتی هستند که در آن یک شخص ثالث از طرف سرمایه‌گذاران معامله می‌کند. به این شخص ثالث، «مدیر حساب» یا معامله‌گر گفته می‌شود که حساب پم شما را مدیریت می‌کند و شما به عنوان سرمایه‌گذار به وی اعتماد دارید. آنچه ذکر شد، تعریف اولیه حساب پم برای کسانی بود که تا به حال کلمه پم را نشنیده اند.

در حساب‌های پم، وجوه سرمایه‌گذاران با هم ادغام می‌شود و معامله‌گر (مدیر حساب) دارایی‌ها را خرید و فروش می‌کند. از این رو، نام PAMM که مخفف عبارت «مدیریت تخصیص درصدی پول» است، بر روی آن گذاشته‌اند. سرمایه‌گذار، وجوه خود را به مدیر یا معامله‌گر اختصاص می‌دهد و معامله‌گر به نمایندگی از وی معاملات را انجام می‌دهد. در نهایت سود به دست آمده با توجه به درصدی که سهم سرمایه‌گذار است تخصیص داده می‌شود.

بروکرهای پیشنهادی

مزایا و معایب حساب‌های پم

در مزایا و معایب حساب‌های پم مطرح شده است:

مزایا

 • استفاده از حساب‌های پم، وجوه بزرگتری را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد و در نتیجه منجر به افزایش پتانسیل سودآوری می‌شود.
 • با تخصیص سرمایه بیشتر، سود کسب شده نیز افزایش می‌یابد.
 • ایجاد یک پرتفوی معاملاتی متعدد در انواع مختلف بازارها.

معایب

 • مدیر یا معامله‌گر، به شدت بر سود یا زیان حساب‌های پم تأثیر می‌گذارد.
 • سرمایه گذاران، کنترل و دسترسی محدودی بر تصمیمات معامله‌گران دارند.
 • اگرچه حساب‌های پم می‌توانند سودمند باشند، اما اگر معامله‌گران با ضرر مواجه شوند، وجوه ادغام شده در این حساب‌ها نیز در اثر زیان، کاهش می‌یابد.

تفاوت‌های کلیدی بین حساب‌های کپی‌ترید و پم

شباهت‌های بین کپی‌ترید و حساب‌های پم بیشتر از تفاوت‌های آنها است. با این حال، شباهت‌ها و تفاوت‌های این حساب‌ها به طور خلاصه بررسی شده است. حساب‌های پم و کپی‌ترید، هر دو روش‌های سرمایه‌گذاری هستند که معامله‌گر یا مدیر از طرف سرمایه‌گذاران معامله می‌کنند.

ای پلنت

تفاوت اولیه این دو حساب، در مدیریت وجوه نهفته است. کپی‌ترید شامل وجوه جداگانه برای هر معامله‌گر است، در حالی که حساب‌های پم، دسترسی به وجوه ترکیبی یا تلفیقی سرمایه‌گذاران مختلف را برای معامله‌گران فراهم می‌کند. به این معنی که در حساب پم همه سرمایه‌گذاران سرمایه خود را داخل یک حساب واحد واریز کرده و معامله‌گر بر روی این حساب واحد معامله می‌کند.

علاوه بر این، محل اصلی حساب پم، بازار فارکس است، در حالی که کپی‌ترید را می‌توان در حساب‌های معاملاتی و بازارهای مختلف به کار گرفت. علاوه بر این، در حساب پم،سرمایه‌گذاران هیچ دسترسی و کنترلی بر تصمیمات معاملاتی ندارند. برعکس، در کپی‌ترید سرمایه‌گذار نیز می‌تواند تصمیم بگیرد. همچنین در  یک حساب پم، فقط هزینه اسپرد وجود دارد. ولی در کپی‌ترید، هزینه اسپرد، همراه با کمیسیون توسط پلتفرم معاملاتی کپی‌ترید کسر می‌شود.

مقایسه حساب پم و کپی ترید

انتخاب بین کپی‌ترید و پم

کپی‌ترید و پم در ماهیت یکسان اما در عمل متمایز هستند. هدف اصلی برای سرمایه‌گذاران تقریباً یکسان است؛ کسب سود از درآمد منفعل. معامله‌گران و مدیران نیز همین هدف را دنبال می‌کنند و از طرف سرمایه‌گذار معاملات موفقی انجام داده و کارمزد عملکرد را به دست می‌آورند. با این حال، انتخاب بین کپی‌ترید و پم به ترجیحات فردی بستگی دارد. در ادامه، این ویژگی‌ها به طور مستقل ذکر شده است.

کپی‌ترید

 • می‌توان معاملات معامله‌گران موفق را کپی کرد.
 • با کپی کردن از چندین معامله‌گر،سرمایه‌گذاری متنوع می‌شود.
 • سرمایه‌گذار روی حجم معامله و زمان شروع و توقف کپی، کنترل دارد.

پم

 • معامله‌گران با تجربه حساب‌های پم را مدیریت می‌کنند.
 • سرمایه‌گذار در صورت تمایل می‌تواندچندین حساب پم در اختیار داشته باشد تا سرمایه‌گذاری خود را متنوع کند.
 • پلتفرم‌های پم اغلب داده‌های دقیقی از عملکرد معاملاتی ارائه می‌دهند.

برای انتخاب آگاهانه بین کپی‌ترید و پم، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باید به جای اتخاذ یک رویکرد کلی، ویژگی‌های انحصاری هریک از این حساب‌ها را تحلیل کنند.

کدام یک برای مبتدیان بهتر است؟

هم کپی‌ترید و هم پم ویژگی‌های جذابی را برای معامله‌گران تازه کار فراهم می‌کند. برای معامله‌گران مبتدی که وارد دنیای معامله‌گری می‌شوند مهم است که با ویژگی هر کدام آشنا شوند و متعاقباً تصمیمی آگاهانه بگیرند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل تصمیمات معامله‌گران، فرصتی حیاتی برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد تا آموزش ببینند و بینش‌های ارزشمندی به دست آورند.

با در نظر گرفتن این جنبه، معمولاً مشاهده می‌شود که پلتفرم‌های معاملاتی کپی‌ترید، نسبت به حساب‌های پم دسترسی بیشتری به سرمایه‌گذاران می‌دهند. در مورد کنترل، سرمایه‌گذاران در کپی‌ترید کنترل بیشتری بر معامله‌گران دارند. با در نظر گرفتن این جنبه، معامله‌گران مبتدی ممکن است حساب‌های پم را مناسب‌تر بدانند زیرا نیازی به تصمیم‌گیری در مورد نقاط ورود و خروج در معاملات ندارند. در نهایت، هنگام تعیین اینکه کدام گزینه برای افراد مبتدی مناسب‌تر است، بررسی ترجیحات شخصی در کنار ویژگی‌های این حساب‌ها بسیار مهم است.

کدام یک برای معامله‌گران حرفه‌ای بهتر است؟

معامله‌گران حرفه ای، تجربه و تخصص گسترده‌ای در بازارهای مالی دارند، بنابراین استراتژی‌های معاملاتی منحصر به فردی را توسعه داده و به کار می‌گیرند. از این رو، معامله‌گران حرفه‌ای ممکن است کپی‌ترید را نسبت به حساب‌های پم در اولویت قرار دهند، زیرا نسبت به فعالیت‌های معاملاتی خود کنترل دارند. عامل دیگری که باید در نظر گرفت سفارشی‌سازی است، زیرا معامله‌گران حرفه‌ای از تکنیک‌های مدیریت ریسک و ابزارهای معاملاتی برای اجرای معاملات خود استفاده می‌کنند.

بنابراین، معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند از کپی‌ترید برای اجرای معاملات به شیوه‌ای قابل تنظیم‌تر استفاده کنند. علاوه بر این، معامله‌گران حرفه‌ای می‌خواهند به طور مداوم مهارت‌های خود را گسترش دهند. در نتیجه، معامله‌گران حرفه‌ای ممکن است هردو حساب‌های کپی‌ترید و پم را آزمون کنند تا مشخص شود کدام گزینه، مهارت‌های آنها را بهتر توسعه می‌دهد.

سخن پایانی

هنگام مقایسه حساب‌های معاملاتی کپی‌ترید و پم، مهم است که شباهت‌ها و تفاوت‌های کلیدی آنها را در نظر گرفت. کپی‌ترید شامل تکرار سفارشات معامله‌گران موفق است، در حالی که حساب‌های پم به مدیر حساب اجازه می‌دهد تا از طرف سرمایه‌گذاران معامله کند. بنابراین کپی‌ترید و پم هردو هدف درآمد منفعل دارند. هر دو روش با مجموعه‌ای از مزایا و ریسک‌ها همراه هستند. به عنوان مثال، کپی‌ترید فرصت یادگیری و تنوع سبد سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند. با این حال، حساب‌های پم امکان دسترسی به وجوه بزرگ‌تر را با کنترل محدود سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

هنگام انتخاب بین کپی‌ترید در مقابل پم، ترجیحات فردی و تجزیه و تحلیل دقیق ویژگی‌های این حساب‌ها بسیار مهم است. کپی‌ترید ممکن است برای افراد مبتدی که به دنبال کنترل و سفارشی سازی هستند مناسب‌تر باشد، در حالی که حساب‌های پم ممکن است مورد توجه معامله‌گران حرفه‌ای باشد که می‌خواهند مهارت‌های خود را اصلاح و از تکنیک‌های مدیریت ریسک استفاده کنند. در نهایت، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باید این ویژگی‌ها را به طور کامل بررسی کنند و سپس بین کپی‌ترید و حساب‌های پم گزینه مناسب‌تر را انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *