ارانته

استراتژی سوئینگ تریدینگ و نحوه کسب سود در معاملات سوئینگ

این روز‌ها محبوبیت سوئینگ تریدینگ (Swing Trading) افزایش یافته چرا که مردم به دنبال راه‌هایی برای کسب درآمد بیشتر در کنار کار تمام وقت خود هستند. با کمک نرم افزارهای پیچیده و آنلاین معامله‌گری هرگز تا این میزان آسان نبوده است.
سوئینگ تریدینگ
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

این روز‌ها محبوبیت سوئینگ تریدینگ (Swing Trading) افزایش یافته چرا که مردم به دنبال راه‌هایی برای کسب درآمد بیشتر در کنار کار تمام وقت خود هستند. با کمک نرم افزارهای پیچیده و آنلاین معامله‌گری هرگز تا این میزان آسان نبوده است.

سوئینگ تریدینگ چیست؟

سوئینگ تریدینگ یک سبک معاملاتی است که شامل نگه داشتن یک معامله برای یک دوره زمانی از چند روز تا چند هفته است.

این استراتژی، یک استراتژی معاملاتی فعالانه است که نوسانات در احساسات بازار را به تصویر می‌کشد و به شما این امکان را می‌دهد که در سطوح کلیدی وارد معامله شده و یا از آن خارج شوید. معامله‌گری سوئینگ با معامله‌گری روزانه (Day Trading) تفاوت دارد چرا که در سوئینگ تریدینگ احتمالاً معاملات خود را یک شب باز خواهید گذاشت و معاملات ممکن است چند روز یا حتی چند هفته باز باشد در حالی که در معاملات روزانه معامله پیش از پایان روز بسته می‌شود.
استراتژی‌های سوئینگ تریدینگ معمولاً با استفاده از تحلیل تکنیکال هدایت می‌شوند. شما می‌توانید استراتژی خود را در بازارهای روندی و همچنین نوسانی به کار گیرید.

هنگامی که ریسک به ریوارد سوئینگ تریدینگ خود را تعیین می‌‌کنید، تمرکز شما باید یک افق زمانی کوتاه باشد. قبل از اینکه تعیین کنید آیا سوئینگ تریدینگ برای شما مناسب است یا خیر، چندین مزایا و معایب معاملات سوینگ، نسبت به معامله‌گری روزانه (Day Trading) برای شما گردآوری شده است:

مزایا:

  • شما باید زمان کمتری را به سوئینگ تریدینگ اختصاص دهید.
  • سوئینگ تریدینگ بیشتر حرکت‌های صعودی و نزولی در قیمت را در نظر می‌گیرد.
  • می‌توانید روی تحلیل تکنیکال تمرکز کنید.

معایب:

  • ریسک شما به دلیل نگه داشتن معاملات برای زمان بیشتر، افزایش می‌یابد
  • ممکن است با بازگشت شدید بازار مواجه شوید که باعث ضرر می‌شود.
  • شما نمی‌توانید از اهرم به اندازه معامله‌گری روزانه استفاده کنید.

در ادامه به بررسی دقیق‌تر تفاوت میان معامله‌گری سوئینگ و معامله‌گری روزانه می‌پردازیم

سوئینگ تریدینگ یا معامله‌گری روزانه

استراتژی‌هایی که می‌توانید برای سوئینگ تریدینگ و معاملات روزانه استفاده کنید ممکن است مشابه باشند، اما تفاوت عمده بین این دو از منظر زمان حفظ معامله است.

ای پلنت

معامله‌گران روزانه در طول یک جلسه معاملاتی به معامله وارد و از آن خارج می‌شوند. در معاملات سوئینگ، ممکن است برای روزها یا حتی هفته‌ها معامله شما باز باشد.

از آنجایی که معامله‌گران روزانه معمولاً در طول شبانه روز معاملات را باز نمی‌گذارند، می‌توانند از گپ‌های بازار ناشی از اخباری که پس از بسته شدن بازار منتشر می‌شود، جلوگیری کنند.
اما برای یک معامله‌گر سوئینگ، این ریسک وجود دارد که قیمت دارایی که معامله می‌کند با قیمت بسته شدن شب گذشته آن تفاوت زیادی داشته باشد.

معامله‌گران روزانه ممکن است ریسک‌های نقدشوندگی را تجربه کنند. در طول دوره‌های خاص، اسپرد (اختلاف قیمت خرید و فروش) یک دارایی می‌تواند افزایش یابد. این مسئله می‌تواند سود شما را کاهش دهد. اما یک معامله گر سوئینگ این قابلیت را دارد که تا زمانی که اسپرد کاهش یابد، معامله خود را حفظ کند.

معامله‌گران روزانه می‌توانند از اهرم بهره ببرند. قدرت خرید معاملات روزانه می‌تواند بیش از 4 برابر قدرت خرید معاملات غیر اهرمی باشد اما معمولا معامله‌گران سوئینگ از قدرت خرید دو برابر برای معاملات خود استفاده می‌کنند.

اهرم می‌تواند بازده یک معامله‌گر را افزایش دهد. معامله‌گران روزانه باید روی معاملات متعدد تمرکز کنند و دائماً به دنبال فرصت‌های بالقوه جدید در طول روز برای جایگزینی معاملات خارج شده باشند. این سبک معاملاتی، به طور کلی یک شغل تمام وقت است. اما معامله‌گران سوئینگ می‌توانند وارد یک معامله شده و برای مدت‌ها آن را به حال خود رها کنند تا به اهداف تعیین شده برسد.

کدام بهتر است؟ سوئینگ تریدینگ یا معاملات روزانه

آیا تمایل دارید معامله‌گر شوید؟ خوب، در دنیای معامله‌گری مهم است بدانید که می‌خواهید چه نوع معامله‌گری باشید. برای انتخاب مسیر درست باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. برخی از این عوامل عبارتند از: زمان، شخصیت، اندازه حساب، سطح مهارت و تعهد.

برای معامله‌گر شدن، استراتژی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. معامله‌گران موفق از پیش مسیر خود را انتخاب می‌کنند، شما نیز باید چنین کنید. مسیر شما چیست؟ آیا می‌خواهید یک معامله گر روزانه (Day Trdaer) یا معامله‌گر سوئینگ (Swing Trader) باشید؟

بروکرهای پیشنهادی

معامله‌گران روزانه، افرادی هستند که معاملات زیادی را در طول روز معاملاتی انجام می‌دهند. آنها نه تنها برای نظارت بر بازار، بلکه برای اجرای استراتژی‌‌های معاملاتی خود از تحلیل تکنیکال و سیستم‌های نموداری استفاده می‌کنند.

آنها از معامله سهام، ارزها و کامودیتی‌ها امرار معاش می‌کنند. این نوع معامله‌گران، سودهای اندکی کسب می‌کنند و ضررهای خود را محدود می‌کنند، بدون اینکه ریسک حفظ معاملات در طول شبانه روز را تحمل کنند.

از سوی دیگر، معامله‌گران سوئینگ، از سوئینگ‌های قیمتی استفاده می‌کنند که تکنیکی است که در آن معامله‌گران سعی می‌کنند از نوسان ابزارهای مالی مانند چرخه قیمت سود ببرند. آن‌ها شروع یک حرکت روندی قیمت را مشخص می‌کنند و وارد معامله می‌شوند و با پایان حرکت روندی قیمت از آن خارج می‌شوند.

معامله‌گران روزانه معمولاً بیش از 2 ساعت در روز را صرف تماشای فرصت‌های معاملاتی و حرکات کوتاه مدت قیمت می‌کنند. آنها از سیستم‌های نموداری پیشرفته استفاده می‌کنند که با فواصل 1، 5، 15 یا 30 دقیقه‌ای ترسیم می‌شوند.

در پایان روز، این نوع معامله‌گر به سادگی از تمام معاملات خارج می‌شود، یعنی وقتی کامپیوتر خود را خاموش می‌کند، دیگر نگران هیچ خبری و تاثیر آن بر بازار نیستند.

به عنوان مثال، یک شرکت خاص که در یک بازار بین المللی معامله می‌شود، ممکن است کشف یک درمان خاص را اعلام کند یا ممکن است اعلام کند که یک مدیر عامل، مدیر ارشد اجرایی یا مدیر مالی جدید را برکنار یا استخدام می‌‌کند.

همانطور که قبلا گفته شد، معامله‌گران روزانه باید بیش از 2 ساعت در روز را پشت سیستم باشند. این مسئله استرس‌زا است و معامله‌گران روزانه نمی‌توانند زمانی را برای کارهای دیگر یا حتی پرداختن به سرگرمی‌های خود صرف کنند.

ای پلنت

با وجود این، معامله‌گران روزانه به تصمیم گیری‌های سریع معروف هستند و می‌توانند به راحتی از حرکت کوچک بازارها کسب سود کنند. به همین دلیل، معاملات روزانه به عنوان سریع‌ترین روش معاملاتی در نظر گرفته می‌شود. اما در عین حال این نوع معاملات به شخصیتی نیاز دارد که بتواند اطلاعات را به سرعت هضم کند و در چند ثانیه تصمیم بگیرد.

بهترین نکته در مورد معامله‌گر روزانه بودن این است که شما می‌توانید از معاملات سریع و با نوسانات زیاد استفاده کنید. در اینجا به این مسئله می‌پردازیم که معامله‌گران چطور می‌توانند از این موضوع استفاده کنند.

نوسانات (Volatility)، دوست معامله‌گران روزانه است و به عنوان یک اندیکاتور منحصر به فرد، معامله‌گران روزانه می‌توانند ابزار مالی را بسیار ساده‌تر نظارت کنند. یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که معامله‌گران روزانه برای ردیابی و معامله با نوسانات استفاده می‌کنند، میانگین محدوده واقعی (ATR) است. این شاخص می‌تواند برای ردیابی حرکت قیمت در یک ابزار مالی استفاده شود.

برای تعیین نوسانات یک سهم، به سادگی قیمت بسته شدن فعلی سهام را بر ATR تقسیم کنید. اگر مقدار بالاتر باشد، نوسانات بیشتر است.

از سوی دیگر، سوئینگ تریدینگ برای معامله‌گرانی که دید کلی و بزرگ‌تری دارند و زمان نشستن پشت کامپیوتر برای نظارت بر سیستم‌های نموداری را ندارند، مناسب‌تر است.

سوئینگ تریدینگ در مقایسه با معاملات روزانه وقت‌گیر نیست. معامله‌گران سوئینگ می‌توانند معاملاتی را انجام دهند که هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشد. در نتیجه، آنها فقط باید هفته‌ای یک بار سفارشات را به روز کنند و به همین دلیل زمان کمتری را به معاملات اختصاص می‌دهند.

معامله‌گران سوئینگ این امکان را دارند که در هر زمانی از روز سفارشات را انجام دهند. این امر حتی زمانی که بازار بسته است نیز امکان پذیر است. از آنجایی که معامله‌گران بر تصویر بزرگ‌تر تمرکز می‌کنند، حتی می‌توانند در زمان بسته بودن بازار نیز بازار را تحلیل کرده و در زمان صحیح وارد معامله شوند.

مزیت اصلی سوئینگ تریدینگ این است که افرادی که شغل تمام وقت دارند یا نمی‌توانند تمام وقت معامله کنند، با این استراتژی می‌توانند در بازارها فعالیت کرده و درآمد کسب کنند. به همین دلیل است که این نوع معاملات بسیار محبوب است.

وقتی صحبت از مقایسه معامله‌گران روزانه در مقابل معامله‌گران سوئینگ می‌شود، درک این نکته مهم است که معامله‌گران روزانه هنگام معامله در حساب‌های معاملاتی با اندازه کوچک‌تر سود بیشتری از نظر درصدی دارند.

در مجموع، معامله‌گران روزانه باید عاشق هیجان باشند و به این ترتیب می‌توانند معاملات سریع را با نوسانات زیاد انجام دهند در حالی که معامله‌گران سوئینگ زمان کمتری را صرف نظارت بر معاملات می‌کنند، بنابراین می‌توانند دید کلی‌تری داشته باشند.

مزایای معاملات سوئینگ

خوداشتغالی: به عنوان یک معامله‌گر سونیگ، نیازی به پیروی از دستورات افراد دیگر یا کار زیر نظر یک رئیس ندارید. شما به سادگی می‌توانید از اطلاعات موجود برای انجام سرمایه‌گذاری در سهامی که احساس می‌کنید شانس موفقیت خوبی دارد، استفاده کنید.

بازده خوب: از مزایای سوئینگ تریدینگ می‌‌توان به بازده شگفت انگیز اشاره کرد، به خصوص اگر نظم و انضباط پیروی از یک مدل سرمایه‌گذاری و مهارت‌های تصمیم گیری خوب را داشته باشید. در این صورت، روزهایی وجود خواهد داشت که سرمایه‌گذاری‌های شما سود زیادی به همراه خواهد داشت.

برای موفقیت نیازی به آموزش رسمی ندارید: اگر منابع و زمان لازم را اختصاص دهد، هر کسی می‌تواند اصول اولیه سوئینگ تریدینگ را بیاموزد. بنابراین، معامله‌گران سوئینگ می‌توانند به راحتی سرمایه‌گذاری را در چند هفته بیاموزند، بدون اینکه دوره‌های آکادمیک را طی کنند که اغلب چندین ماه یا سال طول می‌کشد، تا کامل شود.

معامله‌گران سوئینگ نیازی ندارند که به صورت 24 ساعته پشت صفحه کامپیوتر باشند: یکی دیگر از مزایای سوئینگ تریدینگ این است که شما این قابلیت را دارید که در حالی که شغل تمام وقت خود را حفظ می‌کنید، یه معاملات خود در بازار نیز می‌پردازید.  بنابراین به معنای واقعی کلمه نیازی ندارید به طور مداوم پشت صفحه کامپیتور خود باشید.

معایب معاملات سوئینگ

هر مزیتی، معایبی را نیز به همراه دارد. هدف معامله‌گران سوئینگ استفاده از تغییرات کوتاه مدت قیمت در بازار است، اما این امر با ریسک‌هایی همراه است.

در معرض قرار داشتن ریسک‌های تعطیلات آخر هفته و باز ماندن معاملات در شب: بازار می‌تواند در طول شب هنگام خواب معامله‌گر یا در تعطیلات آخر هفته که بازار باز نیست، به طور قابل توجهی در یک جهت حرکت کند. اگر حرکات بر خلاف معاملات شما باشد، زمانی که روز بعد معاملات خود را بررسی می‌کنید، می‌تواند یک شوک بد به معاملات شما وارد شود. حتی قرار دادن سفارشات حد ضرر همیشه شما را در برابر این ریسک‌ها محافظت نمی‌کند.

نیاز به سرمایه بیشتر: در معاملات سوئینگ، نیاز به مارجین (Margin) یا سرمایه‌ بالاتر یکی از مواردی است که می‌تواند افراد را ناامید کند. اگر معاملات خود را برای چندین روز باز نگه می‌دارید، نیاز به مارجین بالا خواهید داشت چرا که قیمت سهام همیشه مطابق میل شما حرکت نمی‌کند. همچنین برای هر معامله‌ای که در شبانه‌ روز باز نگه می‌دارید، باید بهره‌ای پرداخت کنید.

اکنون که برخی از اصول سوئینگ تریدینگ را درک کردید، بیایید در مورد برخی از مفاهیمی که باید روی آن‌ها تمرکزی کنید تا مهارت‌های خود را به عنوان یک معامله‌گر سوئینگ تقویت کنید، صحبت کنیم.

این مسئله شامل ایجاد واچ لیست، انجام تحلیل تکنیکال و باز کردن معاملات است.

هر قطعه از این پازل برای کمک به موفقیت شما در بازارها مهم است و ما با جزئیات بیشتری در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد تا بتوانید در مسیر تبدیل شدن به یک معامله‌گر سوینگ باشید.

ذهنیت یک معامله‌گر سوئینگ

یادگیری معاملات سوئینگ، نیاز به زمان و صبر دارد. شما باید استراتژی‌هایی را توسعه دهید که برای شما کارآمد باشد و از تکنیک‌های مدیریت ریسک صحیح استفاده کنید. یادگیری این مسئله ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

هرچه استراتژی شما ملاحظات بیشتری داشته باشد، زمان بیشتری برای تکمیل تکنیک‌های شما نیاز است.

شما باید زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرید خونسرد و آرام باشید و باید از تحت تاثیر احساسات قرار گرفتن، اجتناب کنید. سوئینگ تریدینگ از تحلیل تکنیکال و بر اساس تشخیص الگوها عمل می‌کند. شما باید این موضوع را متوجه باشید و از معاملات احساسی اجتناب کنید.

خبر بد این است که قطعا شما ضررهای زیادی را تجربه خواهید کرد و باید آن‌ها را به عنوان بخشی از فعالیت‌های معاملاتی خود بپذیرید.

همچنین باید به اینترنت و ابزارهای مفید دسترسی داشته باشید. چند غربالگر (screener) رایگان بسیار خوب وجود دارد که به شما در تصمیم گیری در مورد معاملات کمک می‌کند. همچنین

استراتژی‌های سوئینگ

ده‌ها استراتژی معاملاتی سوئینگ وجود دارد که می‌توانید از آنها برای سود استفاده کنید.

استراتژی‌‌های شما می‌تواند کاملاً سیستماتیک یا اختیاری (discretionary) باشد. می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان دنبال‌کننده روند (ترند تریدینگ یا Trend Trading)، مومنتوم (Momentum)، شکست یا بریک‌اوت (Breakout)، یا برگشت به میانگین قیمتی (Mean Reverting) دسته‌بندی کنید. با این حال توسعه استراتژی معاملاتی سوئینگ به زمان و تلاش نیاز دارد.

قبل از ریسک سرمایه خود، باید معاملات کاغذی یا پیپر تریدینگ (Paper Trading) را انجام دهید یا از اکانت دمو (Demo) استفاده کنید. یک حساب دمو به شما امکان می‌دهد با استفاده از استراتژی خود در زمان واقعی معامله کنید تا ببینید آیا استراتژی شما موفق است یا خیر. مواقعی وجود دارد که استراتژی شما در بک تست (Backtest) موفق عمل می‌کند اما در معاملات واقعی عملکرد خوبی ندارد.

همچنین باید هنگام شروع معامله با استفاده از استراتژی سوئینگ، نوع ریسک خود را مشخص کنید.

تمرکز بر دراز مدت و دید کلی

اگر می‌خواهید سوئینگ تریدینگ داشته باشید، باید بر روی حرکات کوتاه‌مدت قیمت تمرکز کنید، در صورتی که می‌توانید هم دید گسترده‌ای از قیمت و هم یک دید محدود داشته باشد.

استفاده از فیلتر می‌تواند در ارزیابی حرکت دارایی مورد علاقه شما مفید باشد.

نمودار زیگزاگ طلا

اندیکاتور زیگزاگ (ZigZag) به شما کمک می‌کند تا انواع مختلف حرکات دارایی‌های موجود را مشاهده کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا ریسک به ریواردی را که می‌خواهید با استراتژی سوئینگ خود به کار بگیرید، تعیین کنید.

زیگزاگ به شما امکان می‌دهد یک درصد را وارد کنید تا تمام تغییرات قیمتی را که واجد شرایط شما هستند به شما نشان دهد.

بنابراین، اگر می‌خواهید بیشتر حرکات کوچک را فیلتر کنید، می‌توانید ویژگی زیگزاگ را 10% تنظیم کنید تا نمودار تمام تغییرات را به شما نشان می‌دهد. نمودار طلا در تایم فریم ساعتی را با استفاده از زیگزاگ که نشان دهنده 2٪ یا تغییرات بزرگ‌تر در قیمت است، را مشاهده می‌کنید. این اندیکاتور می‌تواند به شما کمک کند تا یک استراتژی معاملاتی تکنیکال ایجاد کنید که به طور بالقوه می‌تواند تغییرات قیمت را ثبت کند.

همچنین می‌توانید از زیگزاگ برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنید.

حمایت و مقاومت با زیگزاگ

برای استفاده کردن از حرکات نمودار زیگزاگ طلا، استراتژی کراس اور (Crossover) میانگین‌های متحرک می‌تواند مفید باشد. مشاهده می‌کنید که وقتی میانگین متحرک 5 ساعته میانگین متحرک 20 ساعته را به سمت بالا یا پایین قطع می‌کند، نشان دهنده وجود یک روند کوتاه مدت است.

این استراتژی زمانی که طلا روندی دارد، عالی است اما هنگامی که قیمت طلا روند رنج دارد، سیگنال‌های اشتباه زیادی ارسال می‌کند. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید این نوع استراتژی معاملاتی سوئینگ را معامله کنید.

شما می‌توانید زمانی که سیگنال معاملاتی داده می‌شود وارد معامله شوید و زمانی که سیگنال بازگشتی صادر شد، از معامله خارج شوید.

به عنوان مثال، زمانی وارد معامله خرید شوید که میانگین متحرک 5 ساعته میانگین متحرک 20 را به سمت بالا قطع کند. وقتی میانگین متحرک 5 ساعته میانگین متحرک 20 ساعته را به سمت پایین قطع کند، می‌توانید وارد معامله فروش شوید.

همچنین ممکن است هنگام معامله با این استراتژی، سطح سود و زیان خاصی را در نظر بگیرید.

واچ لیست سوئینگ تریدینگ

قبل از اینکه استراتژی‌های سوئینگ تریدینگ خود را در شبیه‌ساز تمرین کنید، بهتر است که یک واچ لیست جامع ایجاد کنید که بتوانید روزانه در آن جستجو کرده و فرصت‌های معاملاتی را پیدا کنید.

ممکن است هزاران سهم در بازارها وجود داشته باشد، اما فقط تعدادی سهام وجود دارد که به طور فعال توسط میلیون‌ها معامله‌گر معامله می‌شوند و به رسمیت شناخته می‌شوند. این‌ها سهامی هستند که باید در واچ لیست خود داشته باشید.

مدیریت ریسک در سوئینگ تریدینگ

برای موفقیت هر استراتژی سوئینگ، به یک برنامه مدیریت ریسک نیاز دارید که زیان شما را کاهش دهد و به سودهای شما اجازه رشد دهد. استراتژی‌های سویینگ می‌توانند تعداد ضرر بیشتری نسبت به سود داشته باشند، بنابراین باید یک برنامه مدیریت ریسک داشته باشید که در معاملات برنده سود زیادی داشته باشد و در معاملات ناموفق کمتر ضرر کنید.

تقریباً همه استراتژی‌ها باید سعی کنند در معاملات برنده حداقل همان میزانی را سود کنند که در معاملات بازنده، ضرر می‌شود.

مدیریت معامله در معاملات سوئینگ

از آنجایی که معاملات سوئینگ موفق می‌توانند روزها و احتمالاً هفته‌ها به سمت تحلیل شما حرکت کنند، بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه به درستی و به طور موثر از معامله خود خارج شوید.

کاهش حجم معامله، هنر فروش معامله در چندین سفارش است که به شما کمک می‌کند از معامله با میانگین بهتری خارج شوید. معاملات سوئینگ می‌تواند روزها و هفته ها ادامه داشته باشد، بنابراین بعید است که شما بهترین قیمت خروج را با یک سفارش دریافت کنید. معامله‌گران به طور کلی در 3-4 سفارش حجم خود را کاهش می‌دهند، اما اگر فکر می‌کنید برای شما بهتر است، می‌توانید از سفارشات بزرگ‌تری استفاده کنید.

معاملات سوئینگ نیازمند این است که مهارت‌های خود را در ردیابی واچ لیست، انجام تحلیل تکنیکال، اجرای معامله و موارد دیگر ترکیب کنید. مانند سایر انواع معاملات، مدیریت احساس برای موفقیت شما به عنوان یک معامله‌گر بسیار مهم است.

احساسات اولین دلیل شکست معامله‌گران در اجرای معامله است. این مسئله معامله‌گران را از خروج از معاملات خود در لحظات ضروری باز می‌دارد، اما توسعه یک استراتژی مناسب و پیروی از قوانین راه بسیار خوبی برای از بین بردن احساسات در معامله است.

چطور در معاملات سوئینگ، سود خود را مدیریت کنیم؟

سوئینگ تریدینگ موفق، به شناسایی روندها و به کارگیری مدیریت ریسک قوی نیاز دارد. معامله‌گران سوئینگ صبورانه منتظر می‌مانند تا قیمت‌ها به محدوده پیش بینی شده آن‌ها حرکت کنند، که این مسئله ممکن است از یک روز تا یک یا دو هفته طول بکشد.

این بدان معناست که هر معامله‌گر سوئینگ از طیف گسترده‌ای از انواع سفارشات استفاده می‌کند، از حدضرر (Stoploss) برای خروج از یک معامله که خلاف جهت شما حرکت می‌کند تا سفارشات buy limit برای خرید در سطوح مهم برای معاملات بهتر.

بنابراین، برخلاف معامله‌گران روزانه که معمولاً زمانی که احساس می‌کنند یک معامله خوب به پایان رسیده است، سیوسود انجام می‌دهند، که اغلب به نوعی تجزیه و تحلیل غریزی است، معامله‌گران سوئینگ در یک معامله موفق، سفارشات حدسود (take profit) را تعیین می‌کنند و سپس اجازه می‌دهند معامله مسیر خود را طی کند.

استراتژی‌های حدسود در سوئینگ تریدینگ از تحلیل تکنیکال برای سنجش سقف و کف‌های احتمالی قیمت اوراق بهادار در چند روز آینده استفاده می‌کنند و سپس سفارشات را تعیین می‌کنند.

ممکن است در ابتدا این مسئله کمی پیچیده به نظر رسد، اما در واقع ساده است و زمانی که بفهمید این مسئله چقدر سریع به یک عادت حدسود مؤثر تبدیل می‌شود، شگفت‌زده خواهید شد.

بیایید به طور خلاصه نحوه استفاده از تحلیل تکنیکال برای مدیریت حدسود خود در هنگام سوئینگ تریدینگ را بررسی کنیم.

چطور در معاملات سوئینگ، سود خود را مدیریت کنیم؟

فرض کنید یک معامله خرید دارید و قصد دارید از محدوده کانال مقاومتی خود به عنوان یک راهنما برای حد سود خود استفاده کنید.

کانال مقاومتی با به هم وصل کردن چندین سقف و کف در یک روند قیمتی مشخص می‌شود. در این کانال دو خط یکی برای سقف و یکی برای کف قیمتی رسم می‌شوند.

حال اگر روند همان مومنتوم و نوسانات را حفظ کند، بعید است قیمت از مرز بالای کانال مقاومت شما عبور کند.

بنابراین، می‌توانید سفارش حدسود خود را کمی پایین‌تر از آستانه بالای کانال مقاومتی تنظیم کنید و انتظار داشته باشید که قیمت در نقطه‌ای در آینده نزدیک به آن هدف برسد و معامله شما را در بهترین موقعیت ممکن ببندد.

دقیقا برعکس این مسئله را می‌تواند برای معامله فروش انجام دهید و از محدوده کف کانال برای خروج از معامله فروش استفاده کنید.

میانگین محدوده واقعی (ATR)

میانگین محدوده واقعی یکی از مفیدترین اندیکاتورهای مکمل در تمام تحلیل‌های تکنیکال است. این اندیکاتور یک اندیکاتور میانگین متحرک ساده است که از بالاترین هر یک از سه معیار خود استفاده می‌کند، که همه آنها معیارهای نوساناتی ساده هستند.

نتیجه نهایی یک شاخص نوسانی ساده است که میزان فشار و کشش بین خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد.

هنگامی که میانگین محدوده واقعی افزایش می‌یابد، بدان معنی است که یک تغییر ناگهانی در بازار وجود دارد و افزایش فعالیت‌ها احتمالاً منجر به افزایش یا کاهش قابل توجهی در قیمت اوراق بهادار می‌شود (میانگین محدوده واقعی به خودی خود هیچ نشانه‌ای از جهت تغییر احتمالی قیمت آینده نمی‌دهد).

معامله‌گران سوئینگ از میانگین محدوده واقعی برای تنظیم سفارش حدسود خود استفاده می‌کنند و معمولاً این سفارش را یک معیار پایین‌تر از ATR قیمت بسته شدن روز تعیین می‌کنند.

اگر قیمت در یک روز بسیار کمتر حرکت کند، این معمولاً نشان دهنده تغییر در احساسات بازار است و تنها به معنی نوسانات معمول در یک روز برای یک اوراق بهادر نیست.

مدیریت معامله

همانطور که در مثال بالا می‌بینید سهام MU از الگوی کنج (Wedge یا مثلث جمع شونده) بریک اوتی داشته و سپس روند قبلی را ادامه داده است.

اگر از ATR برای حدسود استفاده می‌کردید، در زمان ورود در محدوده 44 دلار، ATR کمی بیش از 2 دلار بود، بنابراین می‌توانستید نقطه خروج خود را 2 دلار دورتر از نقطه ورود خود یا قیمت باز شدن روزانه این سهم باز کنید، هر کدام که برای نسبت سود به ضرر شما مناسب‌تر است.

همچنین می‌توانید از ATR برای حدضرر خود استفاده کنید. هر چند این مورد زمانی عملکرد بهتری دارد که سطح ATR با سطوح تکنیکالی مهم مانند یک محدوده حمایتی همراستا باشد.

این روشی است که می‌توانید از ATR برای سیو سود استفاده ‌کنید. با این حال راه‌های مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد، بنابراین آن‌ها را آزمایش کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر کار می‌کند!

بهبود معاملات سوئینگ

اندیکاتورهای بیشتر و مکملی وجود دارد که می‌تواند به معامله‌گران سوئینگ کمک کند تا سفارشات حد خود را در معاملات موفق تنظیم کنند.

استفاده از کران آستانه بالایی کانال مقاومتی و ATR یک نقطه شروع قوی برای معامله‌گران سوئینگ است، اما این رویکرد اساسی را می‌توان با تمرین و تجربه بیشتر تقویت کرد.

معامله‌گران سوئینگ تمایل دارند رویکردی بسیار « غیرمداخله‌گر» برای معاملات خود داشته باشند، بنابراین اهمیت دارد که آنها بیش از حد از معاملات خود جدا و بی تفاوت نباشند.

هر استراتژی معاملاتی را می توان بهبود بخشید و حتی استراتژی‌های معاملاتی سوئینگ نیز باید مورد بازنگری و تجدید نظر قرار گیرند تا با پویایی بازار همگام شوند.

مطمئن شوید که از تمام ابزارهایی که در اختیار دارید برای بهبود دائمی اثربخشی و ثبات استراتژی‌های معاملاتی سوئینگ خود استفاده می‌کنید.

چند نکته مهم در مورد معاملات سوئینگ

ما ترجیح می‌دهیم برخلاف روند بازار، که معامله بازگشتی (Reversal) در نظر گرفته می‌شود، معامله نکنیم. قاعده کلی این است که فقط در صورتی که قیمت روند صعودی داشته باشد، وارد معامله خرید و تنها در صورتی که قیمت روند نزولی داشته باشد، وارد معامله فروش شوید.

با پیروی از روند بازار، شانس موفقیت خود را به عنوان یک معامله‌گر به میزان قابل توجهی افزایش خواهید داد. روند دوست شماست!

به عنوان مثال، ممکن است یک سهم در یک روز 10% افزایش یابد و سپس در چند روز بعد روند تثبیتی (consolidate) داشته باشد.

بهتر است به دنبال یک الگوی تثبیت مناسب، مانند پرچم صعودی (Bull Flag) و پرچم نزولی (Bear Flag) یا یک نقطه ورود که عقیده دارید می‌تواند یک شکست صعودی یا شکست نزولی را آغاز کند و ادامه روند فعلی را در پیش داشته باشد، باشید.

نقطه ورود می‌تواند به شکل حمایت، مقاومت یا سطح خط روند باشد و باید به عنوان ورودی شما برای معامله استفاده شود.

تحلیل تکنیکال عنصر کلیدی است که به ما کمک می‌کند تا فرصت‌های سوئینگ تریدینگ مناسب را پیدا کنیم و برای موفقیت در بازارها، برای شما بسیار مهم است که مهارت‌های خود را در تحلیل تکنیکال توسعه دهید.

توجه به این نکته ضروری است که تحلیل تکنیکال یک هنر است نه یک علم. برای موفقیت در معاملات تحلیل تکنیکال، ترکیب با قوانین سختگیرانه مدیریت ریسک بسیار مهم است.

استراتژی معاملاتی سوئینگ یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت است که از نوسانات و جریانات یک دارایی بهره می‌برد. با استفاده از فیلتری مانند زیگزاگ، می‌توانید ببینید که آیا سود بالقوه دارایی می‌تواند حرکت‌های 2، 3، 5 یا 10 درصد را به دست آورد یا خیر.

چندین استراتژی معاملاتی مختلف وجود دارد که با سوئینگ تریدینگ به خوبی کار می‌کنند که شامل موارد زیر هستند:

  • دنبال کننده روند
  • مومنتوم
  • برگشت به میانگین قیمتی (Mean Reverting)
  • بریک‌اوت (Breakout)

باید استراتژی معاملاتی سوئینگ خود را با استفاده از روش پیپر تریدینگ (Paper Trading) یا اکانت دمو (Demo) تست کنید. هنگامی که مشخص شد که استراتژی شما در واقعیت کارآمد است، می‌توانید معامله استراتژی خود را با استفاده از سرمایه واقعی انجام دهید.

پیپر تریدینگ و اکانت دمو نیز به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا اسپرد یا نقدینگی بازار به شما امکان می‌دهد استراتژی خود را با موفقیت اجرا کنید یا خیر.

بیشتر استراتژی‌های معاملاتی سوئینگ از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. این نوع تحلیل، مطالعه حرکات قیمت (Price Action) در گذشته است. همچنین می‌توانید از یک رویکرد اختیاری استفاده کنید.

استراتژی‌های معاملات سوئینگ، شبیه استراتژی‌های معامله‌گری روزانه (Day Trading) است. تفاوت این است که شما به طور کلی معاملات خود را بین یک روز تا چند هفته حفظ خواهید کرد. چندین مزایا و معایب برای استفاده از استراتژی سوئینگ در برابر معامله‌گری روزانه وجود دارد.

بزرگترین مزیت این است که وقتی از استراتژی سوئینگ تریدینگ استفاده می‌کنید، مجبور نیستید هر ساعت از روز معاملاتی، بازارها را بدون توقف تماشا کنید چرا که افق زمانی شما ممکن است پایان آن روز معاملاتی نباشد.

بزرگترین مشکل این است که شما با ریسک‌های بیشتری روبرو خواهید شد که شامل گپ‌های بازار یا بازگشت قیمت می‌شود که می‌تواند منجر به زیان‌های قابل توجهی شود.

علاوه بر این، اهرمی که می‌توانید در سوئینگ تریدینگ استفاده کنید، کمتر از قدرت خرید در معامله‌‌گری روزانه است.

3 کتاب برتر در زمینه معاملات سوئینگ

بهرین کتاب‌ها برای معاملات سوئینگ

در پایان سه کتاب مهم از بزرگترین معامله‌گران موفق که از استراتژی‌های سوئینگ تریدینگ در معاملات خود استفاده می‌کردند، معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که مطالعه این کتاب‌ها نمی‌تواند شما را به یک معامله‌گر موفق تبدیل کند اما می‌تواند نکات ریزی که سال‌ها تجربه پشت آن نهفته است به شما گوشزد کند.

کتاب Come Into My Trading Room اثر دکتر الکساندر الدر

این کتاب 320 صفحه‌ای برای اولین بار در سال 2002 منتشر شد و از آن زمان به لطف به روز رسانی‌ها و بازبینی‌های متعدد، به کتابی کلاسیکی در دنیای معاملات بازار سهام تبدیل شده است.

یکی از نکاتی که کتاب Come Into My Trading Room را متمایز می‌کند این است که مقدمه‌ای جامع از ملزومات سوئینگ تریدینگ را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. علاوه بر این، این کتاب تکنیک‌های روان‌شناختی مهمی را برای معاملات منظم به معامله‌گران سوئینگ ارائه می‌کند.

دکتر الدر همچنین دستورالعمل‌های گام به گام را برای کمک به معامله‌گران سوئینگ ارائه می‌دهد تا یک سبد سودآور ایجاد کنند، در بازار سهام، فیوچرز و آپشن معامله کنند و پول خود را مدیریت کنند.

کتاب Mastering the Trade اثر جان کارتر

این کتاب، کتابی عالی برای معامله‌گران سوینگ مبتدی و با تجربه است. Mastering the Trade که در 481 صفحه عرضه می‌شود، اساساً برای بقای  معامله‌گران سوئینگ در بازاری است که به شدت توسط فناوری تغییر کرده است.

این کتاب به جنبه روان‌شناختی معاملات می‌پردازد که مسئله مهمی است چرا که روان‌شناسی ضعیف معاملات اغلب منجر به ضرر می‌شود. جان کارتر تمام تلاش خود را برای پرداختن به جزئیات در بازارهای مختلف و استراتژی‌های متعدد انجام می‌دهد.

شایان ذکر است که کارتر فرزند یکی از سهامداران مورگان استنلی است. او در طول زندگی خود در بازار سهام بوده و در این زمینه موفق عمل کرده است.

کتاب معاملات سوئینگ (Swing Trading ) نوشته ویلیام رایلی

سوئینگ تریدینگ نوشته ویلیام رایلی تکنیک‌ها و اصولی را به خوانندگان آموزش می‌دهد که می‌توانند از آن‌ها برای تبدیل شدن به معامله‌گر سوئینگ استفاده کنند. پس از خواندن این کتاب، می‌توانید اجرای استراتژی‌ها و اصول را در سفر خود به سمت تبدیل شدن به یک معامله‌گر سوئینگ آغاز کنید.

در این کتاب، تحلیل تکنیکال، نمودار قیمت معاملات سوئینگ، نمودار قیمت کندل ژاپنی، روانشناسی سوئینگ تریدینگ و اندیکاتورهای تکنیکال را یاد خواهید گرفت. با کمک رایلی، این کتاب مطمئناً به خوانندگان کمک می‌کند تا با استراتژی‌هایی که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر سوئیگ موفق نیاز دارند، آشنا شوید.

دوره آموزشی سوئینگ تریدینگ

در یوتوبروکرز ما دوره‌ای در رابطه با سوئینگ تریدینگ ارائه داده‌ایم این دوره توسط معامله‌گر صاحب نام، استیو برنز تدریس شده است. برای تهیه این دوره کلیک کنید.

نتیجه گیری

سوئینگ تریدینگ سبکی است که برای بازارهای بی‌ثبات مناسب است و فرصت‌های معاملاتی مکرری را ایجاد می‌کند. اگرچه که باید زمان به نسبت زیادی را برای نظارت بر بازار با استراتژی معاملات سوئینگ صرف کنید، اما نیازها به میزان بار زمانی در مقایسه با سبک‌های معامله با فراز و نشیب‌های زمانی کوتاه‌­تر، به مراتب کمتر هستند. علاوه بر این، حتی اگر معامله روزانه یا اسکالپینگ را ترجیح می‌­دهید، استراتژی­‌های معاملات سوئینگ به شما تنوعی در نتایج و همچنین سودهای بالقوه اضافی ارائه می­‌دهد.

 

سوالات متداول

معامله گری سوئینگ چیست؟

سوئینگ تریدینگ (Swing Trading)، یک استراتژی معاملاتی است که به دنبال کسب سود از حرکات بزرگ و میان‌مدت بازار است.

مانند روش اسکالپینگ، سویینگ ترید هم معمولاً شامل استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال برای تصمیم‌گیری هنگام ورود و خروج از معامله است. یک تکنیک رایج که در تصویر بالا استفاده شده، شناسایی سطوح حمایت و مقاومت است که معمولاً در این نواحی، جهت قیمت معکوس می‌شوند.

سویینگ ترید یک مهارت تخصصی است و هر سرمایه‌گذاری نمی‌تواند در این روش موفق شود. موفقیت در سویینگ ترید به زمان، تمرین و تجربه نیاز دارد.

اگر تحمل ریسک پایینی دارید و یا سرمایه کافی برای ریسک در اختیار ندارید، بهتر است به طور کامل از این سبک معاملاتی اجتناب کنید. اما اگر تحمل ریسک، سرمایه کافی و تمایل به یادگیری سویینگ ترید را داشته باشید، این روش می‌تواند یک مهارت ارزشمند باشد که به طور بالقوه سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت شما را بهینه‌سازی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *