ارانته

زمان باز شدن بازار فارکس | سشن های معاملاتی فارکس

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته (از دوشنبه تا جمعه) باز است، دلیل آن باز بودن صرافی‌های فارکس در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و استرالیا در زمان‌های متوالی است و اغلب این ساعات با یکدیگر همپوشانی دارند.
زمان باز شدن بازار فارکس
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

ساعت باز و بسته فارکس به‌ وقت‌ ایران

معاملات بازار فارکس روزانه با استرالیا و آسیا آغاز می‌شوند و سپس با اروپا و پس از آن با آمریکای شمالی ادامه پیدا می‌کنند.

ساعات معامله در بازار فارکس بر اساس زمانی است که بازار فارکس در هر کشور شرکت کننده باز باشد. مناطق زمانی با هم تداخل دارند، با این وجود زمان‌های معاملاتی پذیرفته شده برای هر منطقه به شرح زیر هستند:

(وبسایت تبدیل منطقه زمانی www.worldtimebuddy.com/est-to-iran-tehran)

نیویورک: از 8 تا 17 به وقت آمریکای شمال    (از 16:30 تا 1:30 به وقت تهران)

توکیو: از 19 تا 4 به وقت آمریکای شمال        (از 3:30 تا 12:30 به وقت تهران)

سیدنی: از 17 تا 2 به وقت آمریکای شمال       (از 1:30 تا 10:30 به وقت تهران)

اروپا: از 3 تا 12 به وقت آمریکای شمال         (از 11:30 تا 20:30 به وقت تهران)

ای پلنت

ساعت باز و بسته فارکس به‌ وقت‌ ایران

ساعات تابستانی (Daylight Saving Time) چیست؟

علت تفاوت ساعت باز و بسته شدن فارکس در دو نیمه سال

قبل از بررسی اثرات ساعات تابستانی بر معاملات فارکس، ابتدا باید بدانید که ساعت تابستانی چیست. ساعات (DST) رویه‌ای است که در آن ساعت‌ها در ماه‌های گرم‌تر (از بهار تا پاییز) یک ساعت به جلو تنظیم می‌شوند. هدف از این کار استفاده بهتر از نور طبیعی روز است که با جابجایی عقربه‌های ساعت به جلو در بهار و به عقب در پاییز انجام می‌گیرد.  فلسفه این کار هماهنگ کردن فعالیت‌های مردم با ساعات روشن روز است که می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در انرژی و مزایای دیگر شود.

توجه داشته باشید که همه کشورها رویه ساعات تابستانی را رعایت نمی‌کنند و در نتیجه اصلاً ساعت را جلو یا عقب نمی‌برند و آنهایی هم که این کار را انجام می‌دهند ممکن است با دیگر کشورها در شروع و پایان آن هماهنگ نباشند و همزمان ساعت را تغییر ندهند. اجرای متفاوت ساعات تابستانی در سراسر جهان می‌تواند منجر به تغییر در ساعات فعالیت بازار فارکس شود که بر عملکرد بازار تأثیر می‌گذارد.

رویه ساعات تابستانی باعث تغییر در ساعاتی می‌شود که می‌توان در بازارهای فارکس معامله کرد، به ویژه برای معامله‌گران در مناطقی که این رویه را اعمال می‌کنند. به عنوان مثال، اگر شخصی در ایالات‌متحده معامله می‌کند، یک جابجایی یک ساعته را تجربه خواهد کرد زیرا ساعت‌ها در بهار به جلو می‌روند و در پاییز به عقب برمی‌گردند. در نتیجه زمان باز و بسته شدن سشن‌های مختلف معاملاتی تغییر می‌کند و منجر به تفاوت در فعالیت معاملاتی و نقدینگی بازار می‌شود.

مشاهده ساعت فارکس به‌ وقت‌ ایران به‌ صورت آنلاین

وبسایت زیر برای مشاهده ساعات باز و بسته شدن و تلاقی و همپوشانی سشن‌های سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک. این وبسایت حجم معمول معاملات را نیز در ساعات شبانه ‌روز نشان می‌دهد.

www.babypips.com/tools/forex-market-hours

بروکرهای پیشنهادی

به تصاویر زیر دقت کنید:

ساعات مهم بازار فارکس

ساعات تابستانی

همپوشانی سشن‌ها چیست؟

همپوشانی سنش‌ها دوره‌ای است که دو سشن بازار با یکدیگر تلاقی می‌کنند. برای مثال سشن آسیا با سشن اروپا تلاقی می‌کند و سشن اروپا با سشن آمریکا. این ساعات تلاقی سشن‌ها به این دلیل مهم هستند که حجم معاملات و نوسانات بیشتری نسبت به ساعات معمولی دارند. تصویر زیر همپوشانی سشن‌ها مختلف در بازار را نشان می‌دهد.

زمان باز شدن بازار فارکس

بهترین ساعت معامله در فارکس

کل ساعات روز به یک اندازه برای معامله کردن خوب نیستند. بهترین زمان برای معامله زمانی است که بازار بیشترین فعالیت را دارد. هنگامی که بیش از یکی از چهار سشن بازار به طور همزمان باز باشد، درصد معاملات افزایش می‌یابد، یعنی نوسانات قابل توجهی در جفت ارزها وجود خواهد داشت.

ای پلنت

زمانی که تنها یک بازار باز باشد، جفت ارزها معمولاً تمایل به حرکت در یک محدوده 30 پیپی دارند. وقتی که دو بازار به طور همزمان باز باشند به راحتی می‌توان شاهد بیش از 70 پیپ حرکت قیمت بود، به خصوص زمانی که اخبار مهمی منتشر شود.

بهترین زمان برای معامله‌کردن، زمان همپوشانی دو سشن معاملاتی است. همپوشانی برابر است با حرکت قیمت در محدوده‌ای بزرگتر و در نتیجه ایجاد فرصت‌های بیشتر. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به همپوشانی سشن‌های معاملاتی می‌اندازیم که هر روز 3 بار اتفاق می‌افتد:

سشن نیویورک با سشن لندن (از 16:30 تا 20:30): شدیدترین همپوشانی در بازارها در سشن‌های نیویورک و لندن رخ می‌دهد. بیش از 70 درصد از کل معاملات زمانی اتفاق می‌افتد که این بازارها با یکدیگر همپوشانی دارند، زیرا دلار آمریکا و یورو (EUR) دو ارز محبوب برای معامله هستند. این ساعات همپوشانی بهترین زمان برای معامله هستند زیرا نوسان (یا حرکت قیمت) بسیار زیاد است.

سشن سیدنی با سشن توکیو (از 3:30 تا 8:30): این دوره زمانی به اندازه همپوشانی سشن‌های نیویورک و لندن پرنوسان نیست، اما همچنان فرصتی برای معامله در دوره‌ای با نوسانات بالاتر است. جفت ارز EURJPY می‌تواند بهترین گزینه برای معامله در این ساعات باشد، زیرا این دو ارز اصلی در زمان همپوشانی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

سشن لندن با سشن توکیو (از 11:30 تا 12:30): این همپوشانی به دلیل محدودیت زمانی، کمترین میزان معاملات را در بین تلاقی سشن‌های دیگر دارد (اکثر معامله‌گران مستقر در ایالات متحده در این زمان خواب هستند)، و این همپوشانی یک ساعته فرصت کمی را برای تغییر زیاد قیمت ارائه می‌دهد.

تاثیر انتشار خبر و داده‌های اقتصادی بر بازارهای فارکس

در حالی که درک سشن‌های معاملاتی و ساعات همپوشانی آنها می‌تواند به معامله‌گر در تنظیم برنامه معاملاتی کمک کند، یک عامل موثر وجود دارد که نباید آن فراموش شود، و آن چیزی نیست جز انتشار خبر و داده‌های اقتصادی.

انتشار خبر و داده‌های اقتصادی بزرگ این قدرت را دارد که حرکت قیمت در یک دوره معاملاتی معمولاً آهسته را افزایش دهد. هنگامی که یک داده اقتصادی بسیار مهم منتشر شود، به خصوص زمانی که نتیجه آن برخلاف پیش‌بینی‌ها باشد، ارز مرتبط می‌تواند در عرض چند ثانیه افزایش یا کاهش یابد.

حتی اگر ده‌ها داده اقتصادی هر روز هفته در تمام مناطق زمانی منتشر شوند و بر همه ارزها تأثیرگذار باشند، یک معامله‌گر نیازی به آگاهی از همه آنها ندارد. داده‌های اقتصادی را باید بین آنهایی که باید زیر نظر داشت و آنهایی که باید بررسی قرار گیرند اولویت بندی کرد.

به طور کلی، هر چه یک کشور رشد اقتصادی بیشتری داشته باشد، دیدگاه سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به آن مثبت‌تر خواهد بود. جریان سرمایه به سمت کشورهایی متمایل می‌شود که تصور می‌شود چشم‌انداز رشد اقتصادی خوبی دارند و متعاقباً فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود که منجر به تقویت مبادلات آن کشور می‌شود.

همچنین، کشوری که نرخ بهره بالاتری از طریق اوراق قرضه دولتی خود دارد، معمولاً سرمایه بیشتری را به خود جذب می‌کند زیرا سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال اوراق قرضه با بازده بالا هستند. با این حال، رشد اقتصادی باثبات و بازده یا نرخ بهره جذاب به طور اجتناب ناپذیری در هم تنیده شده‌اند.

در زیر نمونه‌هایی از رویدادهای خبری و داده‌های اقتصادی بسیار مهم را می‌توانید مشاهده کنید:

 • تصمیمات نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی، زیرا نرخ بهره بالاتر تمایل به جذب سرمایه‌گذاری جهانی و جریان سرمایه بیشتر دارد و ارز مورد نظر را تقویت می‌کند.
 • شاخص CPI، که تورم را اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند بر سیاست بانک مرکزی تأثیر بگذارد
 • کسری تجاری یا واردات بیشتر در مقابل صادرات، که به معنای افزایش جریان سرمایه فرامرزی است که بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارد.
 • مصرف مصرف‌کننده محرک اصلی رشد اقتصادی در ایالات متحده و در سطح جهان است
 • جلسات بانک مرکزی، زیرا هرگونه اظهار نظر از طرف اعضا به دقت برای بدست آوردن سرنخی در مورد تغییرات آتی نرخ بهره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • شاخص اعتماد مصرف‌کننده، که میزان احساس مصرف‌کننده عام را در مورد اقتصاد اندازه‌گیری می‌کند و بر هزینه‌کرد مصرف کننده تأثیر می گذارد.
 • GDP یا همان تولید ناخالص داخلی، معیاری است برای همه کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور.
 • نرخ بیکاری، که آمار نیروی کار بیکار را محاسبه می‌کند، زیرا نرخ بیکاری کمتر به رشد بهتر و ارز قوی‌تر منجر می‌شود و بالعکس.
 • آمار خرده‌فروشی میزان هزینه مصرف‌کنندگان را اندازه‌گیری می‌کند و باعث رشد اقتصادی می‌شود.

بهترین روزها برای ترید کردن در بازار فارکس

در مجموع سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه به دلیل نوسانات بیشتر بهترین روزها برای ترید کردن هستند. در اواسط هفته، بازار فارکس شاهد بیشترین حجم معاملات است. در مورد بقیه روزهای هفته باید گفت که بازار در روزهای دوشنبه معمولاً تحرک خاصی ندارد، و در روزهای جمعه می‌توانند کاملاً غیرقابل پیش‌بینی باشند.

در ادامه دلایلی که چرا برخی از معامله‌گران در روزهای دوشنبه و جمعه در معاملات خود احتیاط می‌کنند را می‌توانید مشاهده کنید:

 1. گپ‌های باز و بسته شدن بازار:

در تعطیلات آخر هفته، رویدادهای خبری مهمی ممکن است رخ دهند که می‌توانند بر قیمت ارز تأثیر گذار باشند. هنگامی که بازار در روز دوشنبه باز می‌شود، به دلیل واکنش بازار به اخبار منتشر شده در تعطیلات آخر هفته، گپ یا جهش ناگهانی قیمت می‌تواند رخ دهد. پیش‌بینی این گپ‌ها و ترید کردن براساس آنها می‌تواند چالش برانگیز باشند. همچنین بعضی از داده‌های اقتصادی در روزهای دوشنبه یا جمعه منتشر می‌شوند مانند گزارش NFP یا بیانیه بانک مرکزی. این رویدادها نیز می‌توانند باعث افزایش نوسانات قیمتی در بازار شوند و پیش‌بینی حرکت قیمت بسیار پرریسک خواهد بود.

 1. نقدینگی کمتر:

در روزهای جمعه معامله‌گران اغلب می‌خواهند قبل از تعطیلات آخر هفته که بازارها بسته هستند، ریسک خود را کاهش دهند. زیرا در دو روز تعطیل آخر هفته ممکن است رویداد ژئوپلیتیکی یا خبر مهمی منتشر شود در نتیجه معامله‌گران موقعیت‌های معاملاتی خود را می‌بندند و این کار باعث می‌شود در روزهای جمعه نقدینگی کاهش یابد و در نتیجه فعالیت معاملاتی کم می‌شود که ممکن است منجر به حرکت‌های نامنظم قیمت شود.

بهترین ساعات برای معامله طلا و نفت کدام ساعات هستند؟

تجربه نشان می‌دهد که فعال‌ترین ساعات معامله طلا بین ساعت 15:30  تا 23:30 به وقت تهران است (به طور کلی، در طول سشن معاملاتی نیویورک). حجم معاملات در سشن لندن نیز قابل قبول است، اگرچه کمتر از سشن نیویورک است. در نتیجه می‌توان گفت بهترین ساعات معامله طلا بین 10:30 تا 18:30 به وقت تهران است.

مساعدترین زمان‌ها برای معامله نفت خام اغلب با ساعاتی که سشن‌های بازارهای مالی اصلی همپوشانی دارند همزمان است. از ساعت 16:30 تا 20:30 به وقت تهران بازار نفت خام بسیار فعال است که همزمان با همپوشانی سشن‌های لندن و نیویورک می‌شود.

بهترین زمان برای معامله نفت خام چه زمانی است؟

بهترین زمان برای معامله نفت خام به تعادل فعلی بین عرضه و تقاضا در بازار نفت بستگی دارد. با فرض اینکه تقاضا تغییری نکند، هر گونه کاهش در عرضه توسط اوپک مطمئناً باعث افزایش قیمت خواهد شد. و با فرض اینکه تقاضا ثابت باشد، هر گونه افزایش در عرضه مطمئناً باعث کاهش قیمت نفت خواهد شد.

عوامل دیگری وجود دارند که بر قیمت نفت تأثیر خواهند گذاشت، مانند تقویت دلار آمریکا یا هرگونه اختلاف تجاری احتمالی بین تولیدکنندگان کلیدی نفت – مانند ایالات متحده و روسیه.

اندیکاتور سشن های معاملاتی فارکس

اندیکاتور Sessions on chart به شما در روی چارت سشن‌های اصلی و همپوشانی آنها را نشان می‌دهد. این اندیکاتور برای ساخت استراتژی معاملاتی براساس ساعات معاملاتی فعال و همچنین بک تست گرفتن بسیار کاربرد داشته باشد. این اندیکاتور رایگان بوده و در تریدینگ ویو در دسترس کاربران قرار دارد.

مراحل زیر را برای تنظیم و استفاده بهینه از این اندیکاتور دنبال کنید:

اندیکاتور سشن

همپوشانی سشن‌ها چیست؟

سشن های فارکس

اندیکاتور سشن فارکس

نتیجه گیری

معامله‌گران24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته به بازار فارکس دسترسی دارند و این به آنها زمان کافی برای سود بردن از بازار را می‌دهد. با این حال، این ویژگی به غیر از مزایای متعددی که دارد، معایبی نیز با خود به همراه دارد.

از مزایای دسترسی 24 ساعته می‌توان به ترید کردن در هر زمای از روز اشاره کرد. این قابلیت دسترسی شانس شما را برای کسب سود نیز افزایش می‌دهد. دسترسی 24 ساعته به این معنی است که بازار فارکس به شدت نقدینگی دارد و همیشه خریداران و فروشندگان در آن وجود خواهند داشت.

برخی از معایب دسترسی 24 ساعته شامل بیش از حد ترید کردن می‌شود. از آنجایی که بازار در طول روز باز است، احتمال دارد بیش از حد ضرر کنید. بازار فارکس بازار پرنوسانی است، و در نتیجه، برای دستیابی به یک استراتژی کارآمد، باید تلاش زیادی کنید و به قوانین استراتژی پایبند باشید.

مهم است که هنگام تنظیم یک برنامه و استراتژی معاملاتی از همپوشانی سشن‌های معاملاتی استفاده کنید و اخبار منتشر شده را زیر نظر داشته باشید. معامله‌گرانی که به دنبال افزایش سود خود هستند باید همزمان با نظارت بر انتشار داده‌های اقتصادی جدید، در ساعات پرنوسان ترید کنند. این تعادل به معامله‌گران پاره وقت و تمام وقت اجازه می‌دهد تا برنامه‌ای تنظیم کنند که به آنها آرامش خاطر بدهد، زیرا می‌دانند وقتی پای چارت نیستند یا باید چند ساعت به خود استراحت بدهند، فرصت‌های معاملاتی را از دست نخواهند داد.

سوالات متداول

بازار فارکس چه ساعتی باز است؟

بازار فارکس را می‌توان با استفاده از بروکرهای فارکس در نقاط مختلف جهان از روز دوشنبه ساعت 01:30 به وقت ایران تا روز شنبه ساعت 01:30 به وقت ایران معامله کرد. توانایی معامله کردن فارکس در طول 24 ساعت بیشتر به دلیل مناطق زمانی مختلف بین المللی است. معاملات فارکس روزانه با استرالیا و آسیا و سپس اروپا و پس از آن آمریکای شمالی باز می‌شود.

نیویورک: از 16:30 تا 1:30 به وقت تهران

توکیو: از 3:30 تا 12:30 به وقت تهران

سیدنی: از 1:30 تا 10:30 به وقت تهران

اروپا: از 11:30 تا 20:30 به وقت تهران

بازار فارکس در روزهای هفته 24 ساعته باز است اما در آخر هفته‌ها بسته می‌شود. از آنجایی که این بازار در چندین منطقه زمانی فعالیت می‌کند، در هر زمانی به جز تعطیلات آخر هفته می‌توان به آن دسترسی داشت. 

زمان همپوشانی بازارهای ایالات متحده و لندن (از 16:30 تا 20:30) سنگین ترین حجم معاملات را دارند و برای فرصت‌های معاملاتی بهترین هستند. 

بازار فارکس در روزهای شنبه و یک شنبه تعطیل است.

فارکس روز دوشنبه ساعت 00:30 دقیقه باز می‌شود.

فارکس روز شنبه ساعت 02:30 دقیقه بسته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *