ارانته

بروکر A-Book چیست و بروکرهای A-Book چگونه کسب درآمد می کنند؟

درک اینکه یک بروکر چگونه کسب درآمد می‌کند به شما کمک می‌کند تا انگیزه‌های آنها را بهتر درک کنید و تمرکز بر انگیزه‌های بروکرها به شما کمک می‌کند تا ارزیابی کنید که آیا اهداف آنها با شما مطابقت دارد یا در جهت خلاف منافع شماست. برای این کار لازم است بدانیم که بروکرهای A-Book در واقعیت چگونه درآمد کسب می‌کنند.
بروکر A-Book
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه درآمدزایی بروکرهای A-Book صحبت کنیم. بر خلاف بروکرهای B-Book، یک بروکر A-Book زمانی که معاملات مشتریانش زیان‌ده می‌شود، درآمدی کسب نمی‌کند. اما بروکر A-Book هم یک موسسه خیریه (بدون کسب درآمد از فعالیت اصلی شرکت ) نیست. بروکر بودن یک تجارت است و نیاز به درآمدزایی برای ادامه حیات دارد.

درک اینکه یک بروکر چگونه کسب درآمد می‌کند به شما کمک می‌کند تا انگیزه‌های آنها را بهتر درک کنید و تمرکز بر انگیزه‌های بروکرها به شما کمک می‌کند تا ارزیابی کنید که آیا اهداف آنها با شما مطابقت دارد یا در جهت خلاف منافع شماست. برای این کار لازم است بدانیم که بروکرهای A-Book در واقعیت چگونه درآمد کسب می‌کنند.

بروکرهای A-Book  چگونه کسب درآمد می‌کنند:

هنگامی که بروکری به عنوان یک “بروکر A-Book” عمل می‌کند اگر مشتری برای یک دارایی (به عنوان مثال جفت ارز) روی دکمه “خرید” کلیک کند، این مراحل انجام میشود:

فورا معامله مشتری انجام میشود که دو حالت دارد: یا با همان قیمتی که از LP (تامین کننده نقدینگی ) خود دریافت می‌کند (به اضافه مقداری «کمیسیون») این کار انجام می‌شود یا با افزایش قیمت نسبت به قیمت تامین کننده نقدینگی (به عنوان اسپرد ) معامله انجام می‌شود. سپس بلافاصله جفت ارز را از تامین کننده نقدینگی برای حساب خود می‌خرد و آن معامله را در دفتر معاملات خود ثبت می‌کند.

اگر بروکر بخواهد هیچ ریسکی را در فرآیند معاملات تقبل نکند، تنها دو راه برای این بروکر A-Book برای کسب درآمد وجود دارد:

ای پلنت

  • کمیسیون
  • افزایش اسپرد

کمیسیون در بروکرهای A-Book

اگر بروکر و مشتری قیمت‌های حرید و فروش یکسانی داشته باشند، تنها راه برای درآمدزایی بروکر دریافت کمیسیون است. کمیسیون معمولاً با توجه به اندازه معامله شما محاسبه می‌شود و نحوه محاسبه آن بین بروکرها متفاوت است. می‌توان آن را به ازای هر لات، به ازای میلیون دلار یا به عنوان درصدی از حجم معاملات محاسبه و دریافت کرد.

به عنوان مثال، یک بروکر میتواند 60 دلار به ازای هر 1 میلیون دلار یا 6 دلار برای هر لات استاندارد از شما دریافت کند. بسته به نوع بروکر ممکن است بر اساس حجم معاملات تخفیفی روی کمیسیونها به شما ارائه شود. هرچقدر بیشتر معامله کنید، تخفیف بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر بیش از 100 میلیون دلار در ماه معامله کنید، به جای پرداخت 60 دلار به ازای هر 1 میلیون دلار، میتوانید 33 درصد تخفیف دریافت کنید و کمیسیون شما به 40 دلار در هر 1 میلیون دلار کاهش یابد.

افزایش اسپرد در بروکرهای A-Book

راه دیگری که یک بروکر A-Book می‌تواند درآمد کسب کند، افزایش اسپرد معاملات است. این یعنی که یک بروکر مبلغ اضافه ای را به قیمت معامله مشتریان خود اضافه می‌کند. دلیل کسب درآمد بروکر این است که قیمت‌هایی که از تامین‌کنندگان نقدینگی خود دریافت می‌کند بهتر از قیمت‌هایی است که به مشتریان خود منتقل می‌کند. افزایش اسپرد تفاوت بین قیمت منتقل شده به مشتریان و قیمت گرفته شده از تامین‌کنندگان نقدینگی است.

مفهوم افزایش اسپرد شبیه خرید غذا از فروشگاه مواد غذایی است.

بروکرهای پیشنهادی

مثال بروکرهای A_Book با خرید محصول از فروشگاه

فروشگاه برای خرید محصولات قیمت‌های “عمده فروشی” را پرداخت می‌کند و قیمت “خرده فروشی” را از شما دریافت می‌کند. تفاوت این دو قیمت همان اسپرد است. فروشگاه مواد غذایی به این شکل در ازای ارائه خدمات به شما پول در می‌آورد. در غیر این صورت فروشگاه هیچ سودی نخواهد داشت و ورشکسته می‌شود.

همین مفهوم در مورد بروکر A-Book نیز درست است. این بروکر در ازای ارائه خدمات به مشتریان خود (امکان نوسانگیری روی قیمت جفت ارزها)، با افزایش قیمت به شکل اسپرد درآمد کسب می‌کند.

قیمت‌های «عمده‌فروشی» را از تامین کنندگان نقدینگی دریافت می‌کند و قیمت‌های «خرده‌فروشی» را به شما انتقال می‌دهد.

ای پلنت

تصویر تامین کننده نقدینگی

در اصل، یک بروکر A-Book به عنوان یک خرده فروش نقدینگی عمل می‌کند.

بیایید برای فهمیدن چگونگی کارکرد این موضوع به یک مثال نگاه کنیم:

در این مثال، بروکر یک افزایش قیمت 0.0001 یا 1 پیپ اضافه می‌کند.

افزایش قیمت به عنوان اسپرد

السا یک معامله خرید EUR/USD را در 1.2001 باز می‌کند.حجم معامله او 3000000 واحد یا 30 لات استاندارد است. این یعنی که یک حرکت 1 پیپ برابر با 300 دلار است. توجه کنید که بروکر با قیمت پایین‌تری نسبت به قیمتی که به السا انتقال میدهد از تامین‌کننده نقدینگی قیمت را دریافت می‌کند.

بروکر EUR/USD را به قیمت 1.2000 از تامین‌کننده نقدینگی خریداری کرد، اما در قیمت 1.2001 به Elsa فروخت.در عمل یک پیپ افزایش قیمت اعمال شده. هنگامی که السا از معامله خود خارج می‌شود هم یک تغییر قیمت رخ می‌دهد. توجه کنید که بروکر قیمت بالاتری را نسبت به قیمت معامله السا به تامین‌کننده نقدینگی انتقال میدهد.

تامین‌کننده نقدینگی مایل به خرید EUR/USD در قیمت 1.2100 است، بنابراین بروکر برای اطمینان از سود، معامله السا را در قیمت 1.2099 به تامین‌کننده انتقال میدهد.

سناریوی شماره 1: افزایش یورو/دلار

درمثال بالا (بخش دوم عکس)، EUR/USD در نهایت افزایش پیدا کرد.السا در نهایت 98 پیپ سود کسب کرد، که به این معنی است که طرف مقابل او یعنی بروکر به همان مقدار ضرر کرده. اما بروکر همزمان در یک معامله جداگانه با تامین‌کننده نقدینگی بود. در این معامله، بروکر به100 پیپ سود دست پیدا کرد، یعنی طرف مقابلش (تامین‌کننده نقدینگی)، با ضرر 100 پیپ به کار خود پایان داد. سود حاصل از معامله با تامین‌کننده نقدینگی بیشتر از ضرر ناشی از معامله با السا (به دلیل اسپرد) است، بنابراین بروکر سود خالص کلی 2 پیپ یا 600 دلار (300 دلار در 2 پیپ) به دست آورد.

توجه کنید که وقتی السا در معامله “سود” کرد، بروکر “ضرر” نکرد.

به دلیل اینکه که بروکر ریسک را به تامین‌کننده نقدینگی منتقل کرده بود، هنگامی که معامله السا به سود ختم شد، از ضرر خود جلوگیری کرد.

سناریوی شماره 2: سقوط یورو/دلار

بیایید ببینیم اگرجفت ارز یورو به دلار آمریکا به جای رشد سقوط کند و معامله السا  زیان ده شود چه اتفاقی می‌افتد.

سناریو در صورت افت EURUSD

در این مثال، السا یک موقعیت خرید EUR/USD را در 1.2001 باز می‌کند. حجم معامله او 3000000 واحد یا 30 لات استاندارد است. این به این معنی است که یک حرکت 1 پیپ برابر با 300 دلار است.

EUR/USD به شدت سقوط می‌کند. السا تصمیم می‌گیرد ضررهای خود را کنترل کند و در 1.699 خارج می‌شود و در نهایت با ضرر 302 پیپ یا 90600 دلار (300 لات ضربدر 302 پیپ) معامله خاتمه می‌یابد. از آنجایی که بروکر طرف مقابل او است، بروکر با سودی معادل ضرر السا به کار خود پایان میدهد. اما بروکر در یک معامله جداگانه با تامین‌کننده نقدینگی نیز بود.

معامله با ضرر300 پیپی بروکر به پایان رسید، یعنی تامین‌کننده نقدینگی 300 پیپ سود کرد. سود حاصل از معامله با السا بیشتر از ضرر ناشی از معامله با LP است، بنابراین بروکر همچنان سود خالص کلی 2 پیپ یا 600 دلار (300 دلار در 2 پیپ) به دست آورد. توجه داشته باشید که چگونه  سود و زیان بروکر بدون در نظر گرفتن افت یا رشد قیمت جفت ارز EUR/USD یکسان است.

اگر بروکر ریسک معاملات را به تامین‌کننده نقدینگی انتقال نمیداد و خودش آن را بر عهده میگرفت ( خودش طرف معامله السا قرار میگرفت ) میتوانست 302 پیپ سود به دست آورد. وقتی یک معامله در سیستم “A-Book” است، مزیت بروکر این است که دیگر در معرض ضررهای احتمالی به دلیل تغییرات قیمت نیست، اما نقطه ضعف آن هم این است که در معرض سودهای بالقوه به دلیل تغییرات قیمت نیست. درآمد بروکر صرفا از اسپرد قیمت به دست می‌آید.

همانطور که تازه یاد گرفتید، از آنجایی که یک بروکر A-Book هیچ ریسکی را در معاملات نمی‌پذیرد با افزایش اسپرد یا دریافت پورسانت درآمد خود را کسب می‌کند. این مدل کسب‌وکار هرگونه تضاد منافع احتمالی را حذف می‌کند، چون بروکر صرف نظر از اینکه مشتریانش سود یا ضرر کنند، همان مقدار پول را به دست می‌آورند. بروکر صرف نظر از اینکه بازار چه حرکتی می‌کند، درآمد کسب می‌کند.

البته، تمام فرض ما بر این است که بروکر A-Book دارای فناوری مناسب است تا هنگام پوشش دادن سفارشات مشتری، سریع و بدون خطا عمل کند.

نحوه کسب درآمد بروکرهای A-Book

در اینجا یک مدل ساده از نحوه کسب درآمد بروکرهای A-Book آورده شده است:

نمونه افزایش اسپرد:

بیایید به یک مثال ساده از نحوه محاسبه افزایش اسپرد نگاه کنیم. به طور معمول، اسپرد استاندارد در EUR/USD حدود 0.1 پیپ است و این توسط بروکر A-Book پرداخت می‌شود. همچنین هزینه ای برای حجم معاملات A-Book وجود دارد که باید به هزینه‌های بروکر  اضافه شود. برای EUR/USD، حدود 2 دلار در هر لات است که معادل 0.2 پیپ است.

بیایید این موارد را محاسبه کنیم:

0.1 پیپ+ 0.2 پیپ= 0.3 پیپ

از آنجایی که میانگین اسپرد در بازار معاملات خرد برای EUR/USD از 1 تا 1.5 پیپ متغیر است و هزینه اسپرد برای بروکر A-Book برابر با 0.3 پیپ است، با افزودن یک پیپ به اسپرد در نهایت اسپرد 1.3 خواهیم داشت. این معادل 13 دلار آمریکا برای هر لات استاندارد یا 1.30 دلار برای هر مینی لات (یک دهم لات) یا 0.13 دلار برای هر میکرو لات ( یک صدم لات) است.

بنابراین برای هر لات استاندارد، بروکر 10 دلار درآمد خواهد داشت.

تامین کننده نقدینگی (اسپرد خام)

کارمزد پلتفرم معاملاتی بروکر A-Book درآمد بروکر بر اساس پیپ اسپرد خرده فروشی (بر اساس پیپ) اسپرده خرده فروشی (بر اساس دلار آمریکا) درآمد به ازای هر لات معامله (بر اساس پیپ)

درآمد بر اساس هر لات معامله (بر اساس دلار آمریکا)

EURUSD

0.1 0.2 1 1.3 13$ ۱ 10$
کارمزد تراکنش بروکر A-Book 0.3

و برای هر مینی لات بروکر 1 دلار درآمد خواهد داشت.

تامین کننده نقدینگی (اسپرد خام) کارمزد پلتفرم معاملاتی بروکر A-Book درآمد بروکر بر اساس پیپ اسپرد خرده فروشی (بر اساس پیپ) اسپرده خرده فروشی (بر اساس دلار آمریکا) درآمد به ازای هر لات معامله (بر اساس پیپ) درآمد بر اساس هر لات معامله (بر اساس دلار آمریکا)

EURUSD

0.1 0.2 1 1.3 1.3$ ۱

1$

کارمزد تراکنش بروکر A-Book 0.3

برای هر میکرو لات بروکر 0.10 ( ده سنت یا یک دهم دلار ) درآمد خواهد داشت.

تامین کننده نقدینگی (اسپرد خام)

کارمزد پلتفرم معاملاتی بروکر A-Book درآمد بروکر بر اساس پیپ اسپرد خرده فروشی (بر اساس پیپ) اسپرده خرده فروشی (بر اساس دلار آمریکا) درآمد به ازای هر لات معامله (بر اساس پیپ)

درآمد بر اساس هر لات معامله (بر اساس دلار آمریکا)

EURUSD

0.1 0.2 1 1.3 0.13$ ۱

0.10$

کارمزد تراکنش بروکر A-Book

0.3

همانطور که می‌بینید، یک بروکر A-Book به سختی با ارائه لات‌های کوچک درآمد کسب می‌کند و تنها حدود 1 دلار در هر مینی لات (10000 واحد) درآمد دارد. هنگام ارائه میکرو لات که در آن بروکر فقط 10 سنت به دست می‌آورد، درآمد بروکر حتی کمتر هم خواهد شد. اکنون می‌توانید بفهمید که اگر مشتریانی دارید که با لات‌های کوچک تر معامله می‌کنند، کسب درامد به‌عنوان یک بروکر A-Book چقدر دشوار است.

در اینجا نحوه درآمد بروکر با افزایش تعداد مشتریان در مقایسه با مقدار متفاوتی از مینی لات‌ها (10000 واحد)  نمایش داده میشود. اعداد زیر درآمد بروکر پس از پرداخت اسپرد و کارمزد تراکنش به تامین کنندگان نقدینگی را نشان می‌دهد.

مثال درآمد ماهانه در بروکرهای A-Book

بر اساس اعداد بالا، در آمد یک بروکر A-Book در هر ماه درصورتی که معامله‌گرانش از مینی لات استفاده کننده به شکل زیر خواهد بود:

تعداد مشتری ها

تعداد مینی لات ها به تعداد ماه به تعداد مشتری
5 10

30

100

500 1000 3000
500 2500 5000

15000

1000

5000 10000 30000
5000 25000 50000

150000

10000

50000 100000

300000

مثال درآمد سالانه بروکر A-Book

بر اساس اعداد بالا، در آمد یک بروکر A-Book در هر سال درصورتی که معامله‌گرانش از مینی لات استفاده کننده به شکل زیر خواهد بود:

تعداد مشتری ها

تعداد مینی لات ها به تعداد ماه به تعداد مشتری

5

10 30

100

5000 12000 30000
500 30000 60000

150000

1000 60000 120000

360000

5000 300000 600000

1500000

10000

600000 1200000

3600000

همانطور که می‌بینید، کسب درآمد برای بروکرهای A-Book دشوار است، مگر اینکه مشتریان زیادی داشته باشند که به طور مکرر معامله می‌کنند (ترجیحاً تعداد لات بالا). بروکرهای A-Book دوست دارند تا معامله‌گران سودآور داشته باشند زیرا معامله‌گران سودآور تمایل دارند حجم لات یا تعداد معاملات خود را افزایش دهند که به معنای درآمد بیشتر برای بروکر است.

طرفداران بروکرهای A-Book اعتقاد دارند که مدل A-Book برای مشتریان در مقایسه با بروکر B-Book “بهتر” است زیرا بروکر مستقیماً از ضرر مشتریان در معاملات سود نمی‌برد. یعنی که منافع این نوع بروکرهای بیشتر با منافع مشتریان آنها هماهنگ است. اما اجرای مدل A-Book نیز چالش‌های خاص خود را دارد.

ترتیبی که یوتوبروکرز برای خواندن مطالب سری بروکر و انواع بروکر به شما پیشنهاد می‌کند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *