ارانته

4 روش برای تشخیص یک بروکر کلاهبردار

فهرست مطالب نمایش تمام بروکرهای فارکس کلاهبردار نیستند 1. کمیسیون / اسپرد بالا 2. سوآپ شبانه 3. اسپایک/استاپ قیمتی 4. در دسترس نبودن بروکر اگر […]

بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

اگر به دنبال بروکر فارکس جدیدی هستید، یا دوست دارید بدانید که آیا بروکری که از آن استفاده می‌کنید برای شما مناسب است، می‌توانید با استفاده از این موارد ارزیابی خود را انجام دهید.

تمام بروکرهای فارکس کلاهبردار نیستند

این نگرش که تمام بروکرهای فارکس کلاهبردار هستند، اصلا منصفانه و درست نیست. البته موضوعی که باید مد‌نظر داشته‌باشید این است که اکثر بروکرهای فارکس معاملات مشتریان‌شان را در بازار واقعی انجام نمی‌دهند، و همچنین به‌جای کمیسیون، از آن‌ها اسپرد (Spread تفاوت قیمت خرید و فروش) دریافت می‌کنند. این بدین معنی است که بیشتر بروکرهای فارکس با مشتریان‌شان تضاد منافع مستقیمی دارند یعنی هر چقدر مشتریان‌شان بیشتر ضرر کنند، بروکرها بیشتر درآمد خواهند داشت. در حقیقت، مدل تجارت‌شان بر اساس شکست مشتریان‌شان در معاملات‌شان بنا شده‌است.

حقیقت تلخ این است که اکثر معامله‌گران خرد در بازار فارکس ضرر می‌کنند، اما علت ضرر آن‌ها بیشتر روش‌های معامله‌گری ضعیف خودشان است، که این موضوع می‌تواند دلیل خوبی برای بروکرها باشد تا نیاز نداشته‌باشند با استفاده از روش‌های نادرست به‌دنبال کسب سود باشند.
البته برخی از بروکرها به‌دنبال کسب سود بیشتری هستند، به همین دلیل ترفند‌هایی استفاده می‌کنند تا بتوانند پول بیشتری از مشتریان به دست آورند. در این‌جا به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

1. کمیسیون / اسپرد بالا

اسپردها در سال‌های اخیر به مراتب کم‌تر شده‌اند. البته هنوز این موضوع صدق می‌کند که شما هر چه بتوانید پول بیشتری در حساب‌تان واریز کنید، به اسپردهای بهتری دسترسی خواهید داشت. دلیل این موضوع این است که بروکرهایی که اسپرد بهتری دارند، معمولا نسبت به بقیه بروکروها، برای افتتاح حساب معاملاتی پول بیشتری از شما دریافت می‌کنند. به هرحال شما باید جست‌و‌جو کنید تا بتوانید بروکر با اسپرد خوب پیدا کنید تا برای معامله‌کردن جفت ارز EURUSD مجبور نباشید مثل زمان گذشته 3 پیپ هزینه پرداخت کنید.
اخیرا بروکرها بیشتر به دریافت کمیسون روی آوردند، که در این مدل به ازای هر معامله مقدار پول ثابتی به عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنید. در صورتی که بروکر شما نیز از این مدل بروکرها باشد، ابتدا محاسبه کنید که به ازای هر پیپ در هر معامله چقدر ریسک می‌کنید تا بتوانید اسپردی که پرداخت می‌کنید، را محاسبه کنید. گاهی‌اوقات ممکن است یک بروکر از ترکیب اسپرد و کمیسیون استفاده کند تا قیمت معامله را برای شما جذاب‌تر از چیزی که هست نشان دهد و شما تنها زمانی این موضوع را خواهید فهمید که خودتان محاسبات را انجام دهید.

بروکرهای پیشنهادی

2. سوآپ شبانه

اگر شما معامله‌گر روزانه باشید و معاملات‌تان را قبل از ساعت 10 شب یا نیمه‌شب به وقت لندن ببندید این موضوع برای‌تان اهمیت چندانی ندارد، اما اگر معاملات را برای مدت طولاتی‌تری باز نگه می‌دارید باید به ازای هر معامله مبلغ کمی، معمولا کمتر از 1 پیپ، را باید به بروکر پرداخت کنید.
این هزینه به دلیل تفاوت نرخ بهره‌ بین جفت ارزهایی که آن‌ها را معامله می‌کنید است. تقریبا تمام کارگزاری‌ها از این موضوع استفاده می‌کنند که کاملا به ضرر مشتریان‌شان است. برخی از بروکرها نسبت به بقیه به مراتب بدتر هستند، و در مورد این مبلغ اضافی به شما اطلاع‌رسانی نمی‌کنند و شما تنها زمانی متوجه این موضوع می‌شوید که در روز بعد می‌بینید مبلغی به حساب شما اضافه شده، یا از آن کم شده‌است.
اگر با بروکرها تماس بگیرید، معمولا نرخ تامین‌مالی شبانه را به شما اعلام می‌کنند. چند مورد از این نرخ‌ها را دریافت کنید و با یکدیگر مقایسه کنید، نتیجه‌ ای که دریافت می‌کنید ممکن است شما را متعجب کند. اگر قصد دارید که معاملات‌تان را برای مدت طولانی باز نگه دارید، محاسبات را انجام دهید تا ببینید چقدر باید برای این تامین مالی شبانه هزینه پرداخت کنید. ممکن است که همین موضوع باعث شود سود کمتری از معامله نصیب‌تان شود یا حتی بدتر تمام سود خود را از دست بدهید.

3. اسپایک/استاپ قیمتی

هنوز عموم معاملعه‌گران به این باور نرسیده‌اند که قیمت‌ها توسط بروکرها کنترل می‌شوند. چون صرافی مرکزی وجود ندارد، و برخی از بروکرها در بازار واقعی معامله نمی‌کنند، می‌توانند هر قیمتی که بخواهند به شما ارائه دهند. البته قیمتی که ارائه می‌دهد تقریبا صادقانه است، چون در این صورت شما می‌توانید از دیگر بروکرها برای پیش‌بینی قیمت استفاده کنید و در نتیجه بروکرها ضرر خواهند کرد. پس دلیلی ندارد که نگران بالا‌بردن قیمت‌ها توسط بروکرتان باشید.
موضوعی که باید نگرانش باشید این است که بروکرها می‌توانند ببینند مشتریانش در چه نقاطی بیشترین حد ضررها را قرار داده‌اند. اگر بازار به سمت این حدضررها حرکت کند، بروکر ممکن است کمی قیمت را دستکاری کند و حد ضررها را بزند تا سود بیشتری کسب کند. هنگام منتشر شدن اخبار یا شوک‌هایی که به بازار وارد می‌شود، ممکن است اسپایک‌های قیمتی (Spike حرکت سریع قیمت) در بازار شکل بگیرد. بروکری که بخواهد رفتار نادرستی از خودش نشان دهد می‌تواند قیمت را در چنین مواقعی به میزان بیشتری تغییر دهد.
البته اگر بخواهیم منصفانه باشیم، این اشتباهات گاهی رخ می‌دهند و بروکرها معمولا زمانی‌که تعداد زیادی از مشتریانشان به دلیل اسپایک‌های زیاد قیمتی شکایت کنند، به آن‌ها پول‌شان را پس می‌دهند. اما باز هم باید به این موضوع به خوبی دقت کنید.

4. در دسترس نبودن بروکر

ممکن است گاهی اوقات ببینید که بازار روندی در یک جهت مشخص دارد. قصد دارید وارد معامله شوید ولی نتوانید به بروکرتان متصل شوید، یا معامله به دلایل فنی توسط بروکر پذیرفته ‌نشود. مواظب باشید چون این مساله می‌تواند نشان‌گر این باشد که بروکرتان از روش‌های نادرستی استفاده می‌کند تا به مشتریانش اجازه ندهد وارد معاملات درست شوند. اگر این اتفاق زیاد رخ دهد، باید به بروکر شک کنید.
لیست کاملی از مواردی که باید برای انتخاب یک بروکر فارکس در نظر بگیرید وجود ندارد، اما موارد گفته‌شده مشکلات معمولی هستند که می‌توانند موفقیت در بازار فارکس را برای شما سخت‌تر از چیزی که هست، بکنند.

ترتیبی که یوتوبروکرز برای خواندن مطالب سری بروکر و انواع بروکر به شما پیشنهاد می‌کند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *