با ثبت نام در سایت یوتوبروکرز از خدمات رایگان ما استفاده کنید 

کلاهبرداری بروکرهای فارکس – آیا بروکر فارکس شما کلاهبردار است؟

اگر در اینترنت در مورد کلاهبرداری بروکرهای فارکس جستجو کنید، تعداد نتایج بسیار زیاد خواهد بود. در حالی که بازار فارکس به آرامی قانونمندتر‌ می‌شود، اما تعداد بروکرهای غیرحرفه‌ای نیز که در حال حاضر فعالیت می‌کنند، زیاد است.

هنگامی که به دنبال معامله در بازار فارکس هستید، مهم است که بروکرهایی را شناسایی کنید که قابل اعتماد و ماندگار هستند و از بروکرهایی که قابل اعتماد نیستند، اجتناب کنید و در دام کلاهبرداری کلاهبرداری بروکرهای فارکس نیفتید. برای اینکه بروکرهای قوی را از ضعیف و بروکر معتبر را از بروکر غیرمعتبر جدا کنیم، باید قبل از واریز سرمایه زیاد نزد یک بروکر، یک سری مراحل را طی کنیم.

معامله‌کردن به خودی خود به اندازه کافی سخت است، اما زمانی که یک بروکر شیوه‌هایی را اجرا می‌کند که علیه معامله‌گر عمل می‌کند، کسب سود تقریباً غیرممکن است.

نکات مهم:

1. اگر بروکر به تماس شما پاسخ نمی‌دهد، این موضوع یک علامت قرمز در خصوص کلاهبرداری بروکرهای فارکس است که آنها در جهت منافع شما حرکت نمی‌کنند.

2. برای اینکه اطمینان حاصل کنید توسط یک بروکر مشکوک فریب نمی‌خورید، باید تحقیق کنید و مطمئن شوید که شکایاتی از این بروکر وجود ندارد، همچنین تمام نکات موجود روی اسناد افتتاح حساب را به طور دقیق مطالعه کنید تا در دام بروکرهای فارکس کلابردار نیفتید.

3. سعی کنید ابتدا یک حساب معاملاتی کوچک با موجودی کم باز کنید و قبل از اقدام به برداشت، یک ماه به معامله کردن بپردازید.

4. اگر در معاملات خرید و فروش اوراق‌ بهاداری را مشاهده کردید که متعلق به شما نیست، ممکن است بروکر شما قابل اعتماد نباشد.

5. اگر احساس کردید که بروکر شما خدمات مناسب را ارائه نمی‌کند، تمام اسناد خود را بررسی کرده و قبل از هر گونه اقدامی در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید، از افراد متخصص مشورت بگیرید.

جدا کردن واقعیت بازار فارکس از داستان‌های خیالی در کلاهبرداری بروکرهای فارکس

هنگام تحقیق در مورد یک بروکر فارکس، معامله‌گران باید بیاموزند که واقعیت را از داستان‌های خیالی متمایز کنند. به عنوان مثال، در مواجهه با انواع پست‌ها، مقالات و نظرات نارضایتی در مورد یک بروکر، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که همه معامله‌گران شکست می‌خورند و هرگز سود نمی‌کنند. معامله‌گرانی که موفق به کسب سود نمی‌شوند، محتوایی را به صورت آنلاین منتشر می‌کنند که بروکر (یا سایر عوامل خارجی) را به خاطر استراتژی‌های شکست خورده خود مقصر می‌دانند.

یکی از شکایات متداول معامله‌گران این است که بروکر عمداً در جهت متضرر شدن آنها اقدام کرده است؛ مثلا “به محض اینکه معامله را انجام دادم، جهت بازار معکوس شد” یا “بروکر اقدام به استاپ هانتینگ کرد (دستکاری قیمت برای زدن حد ضرر معامله‌گران)” و یا “من همیشه برای دستورات معاملاتیم تجربه لغزش قیمت (اجرا شدن معامله در قیمتی متفاوت از قیمت تنظیم شده توسط معامله‌گر) داشتم که هرگز به نفعم نبود.” این نوع تجربیات در بین معامله‌گران رایج است و ممکن است بروکر مقصر نباشد.

معامله‌گران تازه‌کار

در اینجا باید به این نکته اشاره شود که ممکن است برخی از معامله‌گران تازه‌کار بر اساس یک استراتژی آزمایش‌شده و یا برنامه معاملاتی مدون معامله نکنند. در عوض، آنها معاملات را بر اساس پیروی از احساسات خود انجام می‌دهند (به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر احساس کند بازار باید در یک جهت یا جهت دیگر حرکت کند، بدون پلن معاملاتی در همان جهت شروع به معامله می‌کند).

معامله‌گران تازه‌کار اغلب زمانی وارد یک معامله می‌شوند که تحت تاثیر احساسات قرار گرفته‌اند، در صورتی که معامله‌گران باتجربه با توجه به اینکه از این تمایلات معامله‌گران غیرحرفه‌ای آگاه هستند، بازار را به سمت دیگری پیش می‌برند. این امر معامله‌گران جدید را گیج می‌کند و به آنها این احساس را القا می‌کند که بازار – یا بروکرهای فارکس کلاهبردار- قصد دارند آنها را در تله انداخته و سود آنها را از بین ببرد. بیشتر اوقات این نوع نگرش صحیح نمی‌باشد، بلکه این موضوع شکست یک معامله‌گر در درک پویایی رفتار بازار است.

دستکاری بروکر

باید توجه داشت که در مواردی ضرر و زیان معامله‌گر، تقصیر بروکر است. این اتفاق می‌تواند زمانی رخ دهد که یک بروکر تلاش می‌کند تا کمیسیون معاملاتی بیشتری را از مشتری دریافت کند. گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی بروکرها به شکل خودسرانه قیمتها را برای فعال‌سازی سفارش‌های حد ضرر معامله‌گران تغییر می‌دهند، در حالی که قیمتهای دیگر بروکرها در همان جهت تغییر نکرده‌اند.

اما خوش‌شانسی معامله‌گران این است که این نوع اتفاقات به ندرت رخ می‌دهند. باید به یاد داشته باشید که معامله‌گری یک بازی جمع صفر نیست و بروکرها در درجه اول با افزایش حجم معاملات کمیسیون می‌گیرند (منبع اصلی درآمد بروکرها). به طور کلی به نفع بروکر است که مشتریان بلندمدت داشته باشند، چراکه آنها به طور منظم معامله می‌کنند و در نتیجه حفظ سرمایه معامله‌گر و کسب سود توسط او به نفع بروکر خواهد بود.

کلاهبرداری بروکرهای فارکس

معاملات احساسی

مسئله اسلیپیج (slippage) یا همان لغزش قیمت را اغلب می‌توان به اقتصاد رفتاری نسبت داد، زیرا ترسیدن در میان معامله‌گران بی‌تجربه به شدت شایع است. آنها می‌ترسند یک حرکت را از دست بدهند، بنابراین سریعا به سمت دکمه خرید می‌روند و یا می‌ترسند بیشتر از این ضرر کنند و دکمه فروش را می‌زنند.

درشرایطی که قیمت‌ها گاهی اوقات به شدت در بازار پر نوسان هستند، به دلیل حرکات سریع و لغزش قیمت بروکر نمی‌تواند اطمینان داشته باشد که یک معامله با قیمت مورد نظر معامله‌گر اجرا می‌شود و یا خیر. همین امر در مورد دستورهای stop یا limit نیز صادق است. برخی از بروکرها اجرا شدن معاملات استاپ و لیمیت را تضمین می‌کنند، در حالی که برخی دیگر این کار را انجام نمی‌دهند.

حتی در بازارهای شفاف‌تر هم اسلیپیج قیمتی اتفاق می‌افتد، بازارها حرکت می‌کنند و ما همیشه به قیمت دلخواه معاملات خود نمی‌رسیم.

ارتباطات بسیار مهم هستند

مشکلات واقعی زمانی شروع می‌شود که ارتباط بین یک معامله‌گر و یک بروکر شروع به خراب شدن می‌کند. اگر معامله‌گر پاسخ‌هایی را از بروکر خود دریافت نکند و یا بروکر پاسخ‌های مبهمی به سؤالات یک معامله‌گر ارائه دهد، اینها علائم قرمز رایجی هستند که فعالیتهای یک بروکر ممکن است در جهت منافع مشتری نباشد.

مسائلی از این دست با توضیح دادن برای معامله‌گر حل‌وفصل می‌شود و بروکر باید ارتباط خوبی با مشتری داشته باشد. یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است بین یک بروکر و یک معامله‌گر به وجود بیاید، ناتوانی معامله‌گر در برداشت پول از حساب خود است.

با تحقیقات در مورد بروکرها و کلاهبرداری بروکرهای فارکس از خودتان محافظت کنید

در وهله اول باید به دنبال محافظت از خود در برابر بروکرهای متقلب باشید. در ادامه رعایت مراحل زیر می‌تواند برای معامله‌گر مفید واقع شوند :

 

  • یک جستجوی اینترنتی ساده می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا نظرات منفی، مربوط به یک معامله‌گر ناموفق است و یا اینکه موارد مهم‌تری وجود دارد. یک مکمل خوب برای این نوع جستجو، استفاده از سایت BrokerCheck، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) است که نشان می‌دهد آیا اقدامات حقوقی بزرگی بر علیه بروکر وجود دارد و یا خیر. با بررسی چنین سایت‌هایی درک واضح‌تری از مقررات ایالات متحده در رابطه با بروکرهای فارکس به دست می‌آورید.
  • بررسی و اعتبارسنجی بروکرها در خصوص کلاهبرداری بروکرهای فارکس از ارگان‌های نظارت کننده
  • اطمینان حاصل کنید که هیچ شکایتی در مورد عدم امکان برداشت وجوه وجود ندارد و در صورت وجود، سعی کنید با کاربر تماس گرفته و از او در این مورد سوال کنید.
  • هنگام باز کردن حساب، تمام اسناد را به طور دقیق بخوانید. طرح‌های تشویقی هنگام باز کردن حساب معاملاتی می‌توانند در هنگام بستن حساب نزد بروکر برای شما دردسرساز شوند، به عنوان مثال اگر یک معامله‌گر 10 هزار دلار سپرده‌گذاری کند و یک جایزه 2000 دلاری دریافت کند و سپس معامله‌گر پول خود را از دست بدهد و سعی کند مقداری از وجوه باقی‌مانده را برداشت کند، بروکر ممکن است بگوید که نمی‌توانید وجوه پاداش را واریز کند. خواندن جزئیات قرارداد کمک می‌کند مطمئن شوید که همه حالات احتمالی در این نوع موارد را درک می‌کنید.
  • در صورتی که از تحقیقات خود در مورد یک بروکر خاص راضی هستید، یک حساب با سرمایه کم باز کنید، با آن حساب برای یک ماه یا بیشتر معامله کرده و سپس اقدام به برداشت کنید. اگر همه چیز خوب پیش رفته باشد، افزایش حساب مبلغ معاملاتی باید نسبتاً بدون ریسک باشد. در صورت وجود مشکل سعی کنید آن را با بروکر در میان بگذارید، اما اگر جواب مناسبی نگرفتید یک گزارش دقیق از تجربه خود را در فضای مجازی قراردهید تا دیگران بتوانند از تجربه شما بیاموزند.

نکته مهم

لازم به ذکر است که اندازه یک بروکر نمی‌تواند برای تعیین سطح ریسک مورد استفاده قرار بگیرد. در حالی که بروکرهای بزرگتر با ارائه استانداردهای بالای خدمات رشد می‌کنند، بحران مالی سال‌های 2008-2009 به ما آموخت که یک شرکت بزرگ یا محبوب همیشه ایمن نیست.

وسوسه دستکاری

بروکرهایی که برای خرید و فروش اوراق‌ بهادار کارمزد دریافت می‌کنند، گاهی اوقات تسلیم وسوسه انجام معاملات صرفاً به منظور ایجاد کمیسیون می‌شوند. کسانی که این کار را بیش از حد انجام می‌دهند، ممکن است به خاطر دستکاری در معاملات مجرم شناخته شوند. (اصطلاحی که توسط کمیسیون بورس و اوراق‌ بهادار (SEC) استفاده می‌شود و به زمانی اشاره می‌کند که یک بروکر معاملاتی کاری را با هدفی غیر از منافع مشتری انجام می‌دهد. در این اوقات بروکرها با مواردی همچون جریمه، توبیخ، تعلیق، اخراج و یا حتی مجازات‌های کیفری مواجه می‌شوند.)

تعریف دستکاری توسط SEC

هنگامی که یک بروکر بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه‌گذاری مشتری و در درجه اول برای ایجاد کمیسیون‌هایی که به نفع خود بروکر است، درگیر خرید و فروش بیش از حد اوراق‌ بهادار (معاملات زیاد) در حساب مشتری می‌شود، در این شرایط ممکن است کارگزار در حال انجام عملی غیرقانونی باشد که از آن با عنوان دستکاری یاد می‌کنند.

نکته کلیدی که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که معاملاتی که انجام می‌شود، ارزش حساب شما را افزایش نمی‌دهد. اگر به بروکر خود اختیار معامله روی حساب خود را داده‌اید، در این صورت امکان دستکاری تنها در صورتی وجود دارد که آنها در حساب معاملاتی شما به تعداد دفعات زیادی معامله کنند و موجودی شما یا ثابت بماند یا در طول زمان از ارزش آن کاسته شود.

البته ممکن است بروکر مورد نظر واقعاً در تلاش برای رشد دارایی‌های مشتری خود باشد، اما شما باید دقیقاً بدانید که آنها چه کاری انجام می‌دهند. اگر دستوری داده می‌شود و بروکر دستورالعمل‌های شما را دنبال می‌کند، نمی‌توان آن را دستکاری تلقی کرد.

معاملات خود را ارزیابی کنید تا در دام کلاهبرداری بروکرهای فارکس نیفتید

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های دستکاری می‌تواند زمانی باشد که معاملات اوراق‌ بهاداری را مشاهده می‌کنید که با اهداف سرمایه‌گذاری شما مطابقت ندارند. به عنوان مثال، اگر هدف شما ایجاد درآمد پایدار (با ثبات) در زمان حال است، نباید معاملات خرید و فروشی را در صورت‌حساب‌ معاملاتی خود ببینید که مربوط به سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری کوچک و یا متعلق به بخش فناوری باشند.

پیدا کردن دستکاری‌هایی که به وسیله ابزارهای معاملاتی مانند اختیار خرید و فروش به وجود آمده‌اند، حتی دشوارتر است، زیرا این ابزارها را می‌توان برای دستیابی به اهداف مختلفی استفاده کرد. معامله قراردادهای اختیار (خرید و فروش) در بیشتر موارد فقط باید در صورتی اتفاق بیافتند که تحمل ریسک بالایی داشته باشید. در خاطر داشته باشید که معامله این نوع از قرارداها می‌تواند درآمد پایدار ایجاد کند، اما فقط تا زمانی که با احتیاط صورت بگیرند.

سازمان‌های تنظیم مقررات چگونه دستکاری را بررسی می‌کنند

یک هیئت داوری هنگام برگزاری جلسات برای تعیین اینکه آیا بروکر یک حساب معاملاتی را دستکاری کرده است یا خیر، چندین عامل را در نظر می‌گیرد. آنها معاملات را با توجه به سطح تحصیلات، تجربه، پیچیدگی معاملات مشتری و همچنین ماهیت رابطه مشتری با بروکر بررسی خواهند کرد. آنها همچنین تعداد معاملات درخواستی در برابر معاملات ناخواسته و مقدار دلاری کمیسیونی را که در مقایسه با سود یا زیان مشتری در نتیجه این معاملات ایجاد شده است، می‌سنجند.

مواقعی وجود دارد که به نظر می‌آید بروکر شما حساب شما را دستکاری کرده، اما ممکن است این طور نباشد. اگر در این مورد سؤالی دارید و از ندانستن اینکه بروکر با پول شما چه می‌کند آزرده هستید، در مشورت با وکیل اوراق‌ بهادار و یا ثبت شکایت در وب سایت SEC تردید نکنید.

از قبل با بروکرهای فارکس کلاهبردار یا نامناسب شروع به کار کرده‌اید؟

متاسفانه گزینه‌های شما در این مرحله بسیار محدود است. با این حال، چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. ابتدا، تمام قرارداها را بخوانید تا مطمئن شوید که واقعاً بروکر شما کار اشتباهی انجام داده است. اگر موردی را نادیده گرفته‌اید و یا اسنادی را که امضا کرده‌اید نخوانده‌اید، خود شما مقصر هستید.

در مرحله بعد، در مورد مسیری فکر کنید که اگر بروکر به اندازه کافی به سؤالات شما پاسخ نداد و یا اجازه برداشت پول را به شما ارائه نکرد، طی خواهید کرد. مراحلی که می‌تواند شامل ارسال نظرات شما در فضای مجازی برای عموم یا گزارش کردن عملکرد بروکر به FINRA و یا نهاد نظارتی مناسب در کشور شما باشد.

در خاتمه، چه نتیجه‌ای از روند کلاهبرداری بروکرهای فارکس می‌گیریم؟

در حالی که معامله‌گران ممکن است کلاهبرداری بروکرهای فارکس و بروکرهای فارکس کلاهبردار را مسبب تمام ضررهای خود بدانند، اما فقط در بعضی مواقع بروکرها واقعاً مقصر هستند. یک معامله‌گر باید قبل از افتتاح حساب دقیق باشد، به طوری که در مورد بروکرها تحقیق کرده و اگر نتیجه تحقیقات برای یک بروکر مثبت شد، باید یک واریز پول کوچک و سپس چند معامله انجام شود. در صورتی که این کار به خوبی پیش برود و شواهد در خصوص کلاهبرداری بروکرهای فارکس به دست آمد، از حساب معاملاتی بزرگ‌تر جلوگیری کرد.

با این حال، اگر در حال حاضر با بروکر خود مشکل دارید، باید بررسی کنید که آیا بروکر فعالیت غیرقانونی انجام می‌دهد و جزو بروکرهای کلاهبردار فارکس است یا خیر. در این مرحله سعی کنید جواب سؤالات خود را از بروکر دریافت کنید، در صورتی که همه چیز خوب پیش نرفت، بروکر مورد نظر را به SEC یا FINRA و یا نهاد نظارتی مناسب دیگری که می‌تواند علیه آنها اقدام کند، گزارش دهید.