کلاهبرداری بروکرهای فارکس – آیا بروکر فارکس شما کلاهبردار است؟

اگر از بسیاری از مردم در مورد “معاملات فارکس” سوال کنید، اولین واکنش آنها این‌گونه خواهد بود؛” این بازار یک کلاهبرداری است”. این مایه تاسف است، زیرا تعداد زیادی بروکر فارکس وجود دارند که خدمات مناسبی را ارائه می‌دهند که از طریق این خدمات امکان کسب درآمد برای معامله‌گران وجود دارد.
کلاهبرداری بروکرهای فارکس
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend
فهرست مطالب نمایش

اگر در اینترنت در مورد کلاهبرداری بروکرهای فارکس جستجو کنید، تعداد نتایج بسیار زیاد خواهد بود. در حالی که بازار فارکس به آرامی قانونمندتر‌ می‌شود، اما تعداد بروکرهای غیرحرفه‌ای نیز که در حال حاضر فعالیت می‌کنند، زیاد است.

هنگامی که به دنبال معامله در بازار فارکس هستید، مهم است که بروکرهایی را شناسایی کنید که قابل اعتماد و ماندگار هستند و از بروکرهایی که قابل اعتماد نیستند، اجتناب کنید و در دام کلاهبرداری کلاهبرداری بروکرهای فارکس نیفتید. برای اینکه بروکرهای قوی را از ضعیف و بروکر معتبر را از بروکر غیرمعتبر جدا کنیم، باید قبل از واریز سرمایه زیاد نزد یک بروکر، یک سری مراحل را طی کنیم.

معامله‌کردن به خودی خود به اندازه کافی سخت است، اما زمانی که یک بروکر شیوه‌هایی را اجرا می‌کند که علیه معامله‌گر عمل می‌کند، کسب سود تقریباً غیرممکن است.

نکات مهم:

1. اگر بروکر به تماس شما پاسخ نمی‌دهد، این موضوع یک علامت قرمز در خصوص کلاهبرداری بروکرهای فارکس است که آنها در جهت منافع شما حرکت نمی‌کنند.

2. برای اینکه اطمینان حاصل کنید توسط یک بروکر مشکوک فریب نمی‌خورید، باید تحقیق کنید و مطمئن شوید که شکایاتی از این بروکر وجود ندارد، همچنین تمام نکات موجود روی اسناد افتتاح حساب را به طور دقیق مطالعه کنید تا در دام بروکرهای فارکس کلابردار نیفتید.

3. سعی کنید ابتدا یک حساب معاملاتی کوچک با موجودی کم باز کنید و قبل از اقدام به برداشت، یک ماه به معامله کردن بپردازید.

4. اگر در معاملات خرید و فروش اوراق‌ بهاداری را مشاهده کردید که متعلق به شما نیست، ممکن است بروکر شما قابل اعتماد نباشد.

5. اگر احساس کردید که بروکر شما خدمات مناسب را ارائه نمی‌کند، تمام اسناد خود را بررسی کرده و قبل از هر گونه اقدامی در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید، از افراد متخصص مشورت بگیرید.

بروکرهای پیشنهادی

پنج مورد برای تشخیص معتبر بودن یک کارگزار فارکس

در اینجا 5 روش برای تشخیص یک بروکر کلاهبردار را ذکر کرده‌ایم:

1.ارزیابی اطلاعات نظارتی برای تشخیص قانونی بودن کارگزاری فارکس

اولین، قابل اطمینان‌ترین و مهم‌ترین موردی که باید در بررسی کارگزاری به آن توجه کرد، اطلاعات نظارتی است. کارگزار معتبر توسط یک نهاد نظارتی بین‌المللی یا منطقه‌ای ثبت می‌شود. هیچ نهاد نظارتی واحدی برای تمام معاملات فارکس در سراسر جهان وجود ندارد، با این حال دولت‌ها و گروه‌های منطقه‌ای گرد هم می‌آیند تا این سازمان‌ها را برای حفاظت از منافع معامله‌گران تشکیل دهند.

در ایالات متحده، نهادهای نظارتی که می‌توان به آنها اعتماد کرد عبارتند از:

 • انجمن ملی آینده (NFA)
 • سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA)
 • کمیسیون معاملات کالا و آتی (CFTC)
 • شرکت بیمه حمایت از سرمایه‌گذاران اوراق بهادار (SIPC)
 • بورس شیکاگو (CBT)

کنترل کردن این اطلاعات باعث صرفه‌جویی در زمان و پول خواهد شد! باید در نظر داشت که انجام فعالیت‌های غیرقانونی دشواری‌ خاص خود را دارد، اگرچه هرگز نباید از قدرت یک کلاه‌بردار مصمم غافل شد. برای مورد تأیید قرار گرفتن یک کارگزار، با مراجعه به وب­سایت‌های مطرح شده به ویژه FINRA، بررسی کنید که آیا کارگزار مورد نظر در این نهادها ثبت شده است و یا خیر. سایت FINRABrokerCheck را بازدید کنید و یا با آنها از طریق تلفن تماس بگیرید تا متوجه شوید که شرایط ثبت کارگزاری به چه نحوی است.

هر کارگزار ثبت‌شده باید شناسه ثبت‌نام BSE، NSE یا SEBI را در وب­سایت خود نمایش دهد. اگر چنین شناسه‌ای نمایش داده نشود، باید نسبت به آن کارگزار مشکوک بود. با این حال، این اعداد می‌توانند جعلی باشند، بنابراین شناسه‌های ثبت‌نام را با مراجعه به یکی از این وب­سایت‌ها تایید کنید. نکته اصلی این است که هر کارگزاری که با آن سروکار دارید، باید نوعی ارتباط قانونی با یک نهاد نظارتی منطقه‌ای داشته باشد.

2. بررسی سایت بروکر

یکی دیگر از مواردی که باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد، وبسایت کارگزاری است. اما در هنگام ملاحظه یک وبسایت، باید دقیقا به دنبال چه چیزی باشیم؟

همانطور که در مورد اول بحث شد، باید مطمئن شوید که کارگزاری مورد نظر ثبت شده باشد، چراکه برخی از وبسایت‌های جعلی می‌توانند سایت کارگزاری­های معتبر و قانونی را به صورت دقیق کپی کنند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که آیا آنها تمام اطلاعات لازم را به معامله‌گر ارائه می‌دهند و یا خیر.

به طور کلی در هنگام بررسی یک وبسایت، این موارد را در نظر داشته باشید:

 • به کدام نهاد نظارتی وابسته است؟ شناسه ثبت‌نام باید نمایش داده شود.
 • افشای ریسک. نباید وعده‌های دروغین یا بازاریابی نادرست وجود داشته باشد، یعنی باید تمام ریسک‌های موجود به صراحت در وب­سایت ذکر شود.
 • اطلاعات حقوقی. این وبسایت باید تمام سیاست‌های مالیاتی، قوانین تجارت و سایر اقدامات قانونی را که معامله‌گران و همچنین کارگزاری‌­ها باید رعایت کنند، ذکر کند.
 • اطلاعات پیشین. این کارگزاری‌ها قبلا با چه کسانی کار کرده‌اند؟ بسیاری از بروکرهای معتبر با شرکت‌های بزرگ و معروف همکاری داشته‌اند. این نهاد‌های مالی همچنین سابقه‌ای دارند که حداقل به پنج سال قبل باز می‌گردد.
 • اطلاعات تماس. یک کارگزار قانونی آدرس و اطلاعات تماس خود را در وبسایت خود ذکر کرده است، بنابراین عدم وجود این اطلاعات، شک برانگیز است.

3. کارگزار بازدهی فوری بالا را تضمین می‌کند!

اولین نشانه کلاه‌برداری زمانی است که یک کارگزار، بازدهی بالا و فوری معامله‌گر را تضمین می‌کند. بازار فارکس حتی برای افراد حرفه‌ای‌ هم یک نوع کسب‌وکار سریع برای ثروتمند شدن نیست، بنابراین هیچ کارگزاری هرگز نمی‌تواند هر نوع بازدهی را برای شما تضمین کند. آنها از این تکنیک برای فریب معامله‌­گران تازه‌کار یا افرادی که به پول نیاز دارند، استفاده می‌کنند.

مورد دیگر بازاریابی ناخواسته است که لزوما در خود وب­سایت دیده نمی‌شود. این بازاریابی در نتیجه اطلاعات کوکی از سایر ­‌وبسایت‌های فارکسی دیده می‌شود که شما از آنها بازدید کرده‌اید. توجه داشته باشید که هر تبلیغ کارگزاری که به طور ناگهانی به این شکل ظاهر می‌شود و بی‌وقفه از شما درخواست می‌کند که به پلتفرم آنها بپیوندید، مشکوک است. حتی مورد بدتر این است که آنها از شما اطلاعات شخصی بخواهند در حالی که اطلاعات مربوط به خود را محدود می‌کنند. کارگزاری­‌های قانونی فقط زمانی اطلاعات شخصی را درخواست می‌کنند که شما در حال افتتاح حساب در وبسایت آنها باشید.

4. پاسخ­گوئی کارگزاری به پرسش­‌ها

هرگز عدم پاسخگویی یا پاسخ­گوئی ضعیف به سوالات را به عنوان خدمات مشتری ضعیف برداشت نکنید. اینها اغلب نشانه یک کارگزاری جعلی است، چراکه یک کارگزار معتبر همیشه یک تیم خدمات مشتری پاسخگو دارد. بسیاری از نهاد‌های مالی معمولاً از ربات‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به پرسش‌ها پاسخ دهند، در صورتی که کلاه‌برداران نمی‌­خواهند در خدمات مشتری سرمایه‌گذاری کنند، زیرا بسیاری از آنها ظرف چند روز ناپدید می‌شوند و یا اینکه سعی می‌کنند تا حد امکان فعالیت­‌های غیرقانونی خود را مخفی نگه دارند.

5. نظرات سایر کاربران

مانند هر کسب‌وکار دیگری، یکی از بهترین راه‌ها برای سنجش کیفیت، بررسی نظرات مشتریان است.

با این حال به بررسی‌هایی که در وب­سایت کارگزاری­‌ها می‌بینید، اعتماد نکنید. توصیه می‌شود نظرات سایر کاربران را در انجمن‌ها و وبسایت‌های معتبر فارکس مطالعه کنید. از طریق این انجمن‌ها می‌توانید بررسی‌های قانونی در مورد شرکت‌های ثبت‌شده و همچنین لیست سیاه کلاه‌برداران شناخته شده را پیدا کنید.

آیا فارکس کلاهبرداری است؟

هنگام تحقیق در مورد یک بروکر فارکس، معامله‌گران باید بیاموزند که واقعیت را از داستان‌های خیالی متمایز کنند. به عنوان مثال، در مواجهه با انواع پست‌ها، مقالات و نظرات نارضایتی در مورد یک بروکر، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که همه معامله‌گران شکست می‌خورند و هرگز سود نمی‌کنند. معامله‌گرانی که موفق به کسب سود نمی‌شوند، محتوایی را به صورت آنلاین منتشر می‌کنند که بروکر (یا سایر عوامل خارجی) را به خاطر استراتژی‌های شکست خورده خود مقصر می‌دانند.

یکی از شکایات متداول معامله‌گران این است که بروکر عمداً در جهت متضرر شدن آنها اقدام کرده است؛ مثلا “به محض اینکه معامله را انجام دادم، جهت بازار معکوس شد” یا “بروکر اقدام به استاپ هانتینگ کرد (دستکاری قیمت برای زدن حد ضرر معامله‌گران)” و یا “من همیشه برای دستورات معاملاتیم تجربه لغزش قیمت (اجرا شدن معامله در قیمتی متفاوت از قیمت تنظیم شده توسط معامله‌گر) داشتم که هرگز به نفعم نبود.” این نوع تجربیات در بین معامله‌گران رایج است و ممکن است بروکر مقصر نباشد.

معامله‌گران تازه‌کار

در اینجا باید به این نکته اشاره شود که ممکن است برخی از معامله‌گران تازه‌کار بر اساس یک استراتژی آزمایش‌شده و یا برنامه معاملاتی مدون معامله نکنند. در عوض، آنها معاملات را بر اساس پیروی از احساسات خود انجام می‌دهند (به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر احساس کند بازار باید در یک جهت یا جهت دیگر حرکت کند، بدون پلن معاملاتی در همان جهت شروع به معامله می‌کند).

معامله‌گران تازه‌کار اغلب زمانی وارد یک معامله می‌شوند که تحت تاثیر احساسات قرار گرفته‌اند، در صورتی که معامله‌گران باتجربه با توجه به اینکه از این تمایلات معامله‌گران غیرحرفه‌ای آگاه هستند، بازار را به سمت دیگری پیش می‌برند. این امر معامله‌گران جدید را گیج می‌کند و به آنها این احساس را القا می‌کند که بازار – یا بروکرهای فارکس کلاهبردار- قصد دارند آنها را در تله انداخته و سود آنها را از بین ببرد. بیشتر اوقات این نوع نگرش صحیح نمی‌باشد، بلکه این موضوع شکست یک معامله‌گر در درک پویایی رفتار بازار است.

دستکاری بروکر

باید توجه داشت که در مواردی ضرر و زیان معامله‌گر، تقصیر بروکر است. این اتفاق می‌تواند زمانی رخ دهد که یک بروکر تلاش می‌کند تا کمیسیون معاملاتی بیشتری را از مشتری دریافت کند. گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی بروکرها به شکل خودسرانه قیمتها را برای فعال‌سازی سفارش‌های حد ضرر معامله‌گران تغییر می‌دهند، در حالی که قیمتهای دیگر بروکرها در همان جهت تغییر نکرده‌اند.

اما خوش‌شانسی معامله‌گران این است که این نوع اتفاقات به ندرت رخ می‌دهند. باید به یاد داشته باشید که معامله‌گری یک بازی جمع صفر نیست و بروکرها در درجه اول با افزایش حجم معاملات کمیسیون می‌گیرند (منبع اصلی درآمد بروکرها). به طور کلی به نفع بروکر است که مشتریان بلندمدت داشته باشند، چراکه آنها به طور منظم معامله می‌کنند و در نتیجه حفظ سرمایه معامله‌گر و کسب سود توسط او به نفع بروکر خواهد بود.

کلاهبرداری بروکرهای فارکس

معاملات احساسی

مسئله اسلیپیج (slippage) یا همان لغزش قیمت را اغلب می‌توان به اقتصاد رفتاری نسبت داد، زیرا ترسیدن در میان معامله‌گران بی‌تجربه به شدت شایع است. آنها می‌ترسند یک حرکت را از دست بدهند، بنابراین سریعا به سمت دکمه خرید می‌روند و یا می‌ترسند بیشتر از این ضرر کنند و دکمه فروش را می‌زنند.

درشرایطی که قیمت‌ها گاهی اوقات به شدت در بازار پر نوسان هستند، به دلیل حرکات سریع و لغزش قیمت بروکر نمی‌تواند اطمینان داشته باشد که یک معامله با قیمت مورد نظر معامله‌گر اجرا می‌شود و یا خیر. همین امر در مورد دستورهای stop یا limit نیز صادق است. برخی از بروکرها اجرا شدن معاملات استاپ و لیمیت را تضمین می‌کنند، در حالی که برخی دیگر این کار را انجام نمی‌دهند.

حتی در بازارهای شفاف‌تر هم اسلیپیج قیمتی اتفاق می‌افتد، بازارها حرکت می‌کنند و ما همیشه به قیمت دلخواه معاملات خود نمی‌رسیم.

ارتباطات بسیار مهم هستند

مشکلات واقعی زمانی شروع می‌شود که ارتباط بین یک معامله‌گر و یک بروکر شروع به خراب شدن می‌کند. اگر معامله‌گر پاسخ‌هایی را از بروکر خود دریافت نکند و یا بروکر پاسخ‌های مبهمی به سؤالات یک معامله‌گر ارائه دهد، اینها علائم قرمز رایجی هستند که فعالیتهای یک بروکر ممکن است در جهت منافع مشتری نباشد.

مسائلی از این دست با توضیح دادن برای معامله‌گر حل‌وفصل می‌شود و بروکر باید ارتباط خوبی با مشتری داشته باشد. یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است بین یک بروکر و یک معامله‌گر به وجود بیاید، ناتوانی معامله‌گر در برداشت پول از حساب خود است.

چند روش رایج کلاهبرداری در معاملات فارکس:

1. طرح‌های پانزی:

این نوع از کلاهبرداری نوید بازدهی بالا با ریسک کم یا بدون ریسک را می‌دهد. روش کار به این صورت است که به سرمایه‌گذاران وعده بازگشت اصل سرمایه به اضافه سود داده می‌شود، اما کلاهبردار به جای استفاده از پول برای معامله‌کردن، از پول سرمایه‌گذاران جدید برای پرداخت سود به سرمایه‌گذاران قبلی استفاده می‌کند.

2. شرکت‌های هرمی:

مانند تمام صنایعی که گردش مالی بالایی دارند، معاملات فارکس هم شرکت‌های زیادی را که در بازاریابی چند سطحی فعال هستند، جذب کرده است.

کاری که این شرکت‌ها انجام می‌دهند این است که از معامله‌گران دعوت می‌کنند تا با پرداخت هزینه اشتراک در پلتفرم‌های آنها ثبت‌نام کنند و در ازای آن، این شرکت‌ها مطالب آموزشی، خدمات مشاوره، سیگنال‌ و یا هر سرویس مرتبط با فارکس را ارائه می‌دهند. هنگامی که معامله‌گر ثبت نام کرد، مشوق‌های کوچکی به آنها داده می‌شود تا معامله‌گران دیگری را جذب کنند که این کار به نوبه خود باعث جذب معامله‌گران بیشتر می‌شود. به این ترتیب، این شرکت‌ها به کسب درآمد از طریق هزینه‌های اشتراک ادامه می‌دهند در حالی که هیچ خدمات مفیدی به معامله‌گر ارائه نمی‌کنند.

3.بروکرهای نامعتبر (ثبت نشده در سازمان‌های نظارتی معتبر):

این نوع کلاهبرداری شامل یک شرکت ثبت نشده است که خدمات معاملات فارکس را بدون مجوز یا مقررات مناسب ارائه می‌دهد. شما نمی‌توانید معاملات فارکس را بدون مراجعه به یک بروکر شروع کنید، اما اگر بدشانس باشید، ممکن است در دام یکی از بروکرهای غیرقابل اعتماد که در سطح اینترنت فراوان هستند بیافتید.

این کلاهبرداران در پیدا کردن راه‌هایی برای گرفتن پولی که شما به سختی به دست آورده‌اید، متخصص هستند. از دادن اطلاعات نادرست به مشتری گرفته تا دریافت هزینه‌های بی‌مورد بالا، آنها تمام مسیرهای ممکن را امتحان خواهند کرد. بدترین انواع بروکرها، شامل آنهایی می‌شوند که تحت نظارت نیستند و از پروفایل‌ها و اطلاعات تماس جعلی استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند اگر شما به دنبال اقدام قانونی بروید، هیچ راهی برای یافتن آنها نخواهید داشت.

از آنجایی که قبل از معامله آنلاین فارکس چاره‌ای جز انتخاب یک بروکر ندارید، بهترین کاری که می‌توانید برای خود انجام دهید این است که پیش از واریز هرگونه مبلغی، گذشته بروکر انتخابی خود را به دقت بررسی کنید.

4.امتناع از برداشت وجوه:

این روش کلاهبرداری، شامل امتناع کلاهبردار از بازگرداندن وجوه سرمایه‌گذار یا ایجاد مشکل برای سرمایه‌گذار در مسیر برداشت پول می‌شود. این اتفاق می‌تواند به وسیله بروکر یا واسطه‌ها به وجود بیاید.

5.سیستم‌های معاملاتی خودکار:

این مدل کلاهبرداری شامل یک سیستم معاملاتی خودکار است که وعده کسب سود می‌دهد، اما در واقعیت یک سیستم بازنده است.

بخش بزرگی از حجم معاملات روزانه فارکس توسط ربات‌های معامله‌گر انجام می‌شود که فرصت‌های مناسب برای کسب سود را در میان حجم عظیم داده‌های پلتفرم‌های معاملاتی جستجو و شناسایی می‌کنند.

در حالی که ربات‌های معامله‌گر مزایای اثبات شده زیادی دارند، در عین حال درها را نیز به روی کلاهبرداران آنلاین باز کرده‌اند. این افراد از وعده‌های غیرواقعی مانند عبارات هوشمندانه، توصیه‌های جعلی و دیگر تاکتیک‌ها برای متقاعد کردن معامله‌گران بی‌تجربه استفاده می‌کنند.

در نهایت معامله‌گر هزینه ربات جعلی و همچنین تمام مبلغی را که به این نرم‌افزار برای معاملات سپرده است، از دست می‌دهد.

6.فروشندگان سیگنال:

معامله‌گران بی‌تجربه یا کسانی که زمان لازم برای انجام تحلیل تکنیکال خود را ندارند، چگونه می‌توانند معامله کنند؟ آنها سیگنال‌های معاملاتی را از شرکت‌هایی که در این نوع معاملات تخصص دارند، خریداری می‌کنند.

در بیشتر موارد، معامله‌گر می‌تواند اشتراک هفتگی، ماهانه یا سالانه را انتخاب کند. اما مشکل این است که برخی از این فروشندگان سیگنال اصلاً هیچ تحلیل تکنیکالی انجام نمی‌دهند، بنابراین آنچه معامله‌گر ناآگاه می‌خرد، صرفاً داده‌هایی است که به‌طور تصادفی تولید می‌شوند و بدین صورت سرمایه آنها در معرض خطر از دست رفتن قرار می‌گیرد.

7.مدیریت حساب معاملاتی در فارکس

برخی از بروکرها وجود دارند که خدماتی مرتبط با “حساب‌های مدیریت شده” را پیشنهاد می‌کنند. روال کار در این نوع از حساب‌ها به این شکل است که در آن مشتری یک حساب باز می‌کند و بروکر یا شخص ثالث روی آن حساب برای مشتری معامله می‌کنند. از این دسته از خدمات اغلب به عنوان کلاهبرداری یاد می‌کنند، زیرا در بیشتر موارد توسط بروکرهای بدون اخلاق حرفه‌ای پیشنهاد می‌شوند. وقتی در نظر می‌گیرید که اکثر بروکرها می‌توانند پولی را که مشتریان آن‌ها از دست می‌دهند برای خود نگه‌ دارند، سپردن حساب خود به بروکر برای معاملات ممکن است راه بسیار وسوسه‌انگیزی برای آنها باشد تا با نابود کردن حساب شما خیلی سریع کسب درآمد کنند.

نکاتی برای شناسایی کلاهبرداری‌های فارکس:

1. مراقب فرصت‌های سرمایه‌گذاری که وعده بازده تضمین شده با ریسک کم یا بدون ریسک را می‌دهند، باشید.

2. هرگز با پولی که توان از دست دادن آن را ندارید، اقدام به سرمایه‌گذاری نکنید.

3. نسبت به هر فرصت سرمایه‌گذاری که نیاز به واریز سریع مبالغ هنگفت دارد، مشکوک باشید.

4. قبل از سرمایه‌گذاری در مورد شرکت و تیم مدیریت آن تحقیق کنید.

5. وضعیت ثبت و نظارت شرکت را بررسی کنید.

6. اعتبار شرکت را با خواندن نظرات و توصیه‌های آنلاین بررسی کنید.

 

با تحقیقات در مورد بروکرها و کلاهبرداری بروکرهای فارکس از خودتان محافظت کنید

در وهله اول باید به دنبال محافظت از خود در برابر بروکرهای متقلب باشید. در ادامه رعایت مراحل زیر می‌تواند برای معامله‌گر مفید واقع شوند :

 • یک جستجوی اینترنتی ساده می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا نظرات منفی، مربوط به یک معامله‌گر ناموفق است و یا اینکه موارد مهم‌تری وجود دارد.
 • بررسی و اعتبارسنجی بروکرها در خصوص کلاهبرداری بروکرهای فارکس از ارگان‌های نظارت کننده
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ شکایتی در مورد عدم امکان برداشت وجوه وجود ندارد و در صورت وجود، سعی کنید با کاربر تماس گرفته و از او در این مورد سوال کنید.
 • هنگام باز کردن حساب، تمام اسناد را به طور دقیق بخوانید. طرح‌های تشویقی هنگام باز کردن حساب معاملاتی می‌توانند در هنگام بستن حساب نزد بروکر برای شما دردسرساز شوند، به عنوان مثال اگر یک معامله‌گر 10 هزار دلار سپرده‌گذاری کند و یک جایزه 2000 دلاری دریافت کند و سپس معامله‌گر پول خود را از دست بدهد و سعی کند مقداری از وجوه باقی‌مانده را برداشت کند، بروکر ممکن است بگوید که نمی‌توانید وجوه پاداش را واریز کند. خواندن جزئیات قرارداد کمک می‌کند مطمئن شوید که همه حالات احتمالی در این نوع موارد را درک می‌کنید.
 • در صورتی که از تحقیقات خود در مورد یک بروکر خاص راضی هستید، یک حساب با سرمایه کم باز کنید، با آن حساب برای یک ماه یا بیشتر معامله کرده و سپس اقدام به برداشت کنید. اگر همه چیز خوب پیش رفته باشد، افزایش حساب مبلغ معاملاتی باید نسبتاً بدون ریسک باشد. در صورت وجود مشکل سعی کنید آن را با بروکر در میان بگذارید، اما اگر جواب مناسبی نگرفتید یک گزارش دقیق از تجربه خود را در فضای مجازی قراردهید تا دیگران بتوانند از تجربه شما بیاموزند.

نکته مهم

لازم به ذکر است که اندازه یک بروکر نمی‌تواند برای تعیین سطح ریسک مورد استفاده قرار بگیرد. در حالی که بروکرهای بزرگتر با ارائه استانداردهای بالای خدمات رشد می‌کنند، بحران مالی سال‌های 2008-2009 به ما آموخت که یک شرکت بزرگ یا محبوب همیشه ایمن نیست.

وسوسه دستکاری

بروکرهایی که برای خرید و فروش اوراق‌ بهادار کارمزد دریافت می‌کنند، گاهی اوقات تسلیم وسوسه انجام معاملات صرفاً به منظور ایجاد کمیسیون می‌شوند. کسانی که این کار را بیش از حد انجام می‌دهند، ممکن است به خاطر دستکاری در معاملات مجرم شناخته شوند. (اصطلاحی که توسط کمیسیون بورس و اوراق‌ بهادار (SEC) استفاده می‌شود و به زمانی اشاره می‌کند که یک بروکر معاملاتی کاری را با هدفی غیر از منافع مشتری انجام می‌دهد. در این اوقات بروکرها با مواردی همچون جریمه، توبیخ، تعلیق، اخراج و یا حتی مجازات‌های کیفری مواجه می‌شوند.)

تعریف دستکاری توسط SEC

هنگامی که یک بروکر بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه‌گذاری مشتری و در درجه اول برای ایجاد کمیسیون‌هایی که به نفع خود بروکر است، درگیر خرید و فروش بیش از حد اوراق‌ بهادار (معاملات زیاد) در حساب مشتری می‌شود، در این شرایط ممکن است کارگزار در حال انجام عملی غیرقانونی باشد که از آن با عنوان دستکاری یاد می‌کنند.

نکته کلیدی که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که معاملاتی که انجام می‌شود، ارزش حساب شما را افزایش نمی‌دهد. اگر به بروکر خود اختیار معامله روی حساب خود را داده‌اید، در این صورت امکان دستکاری تنها در صورتی وجود دارد که آنها در حساب معاملاتی شما به تعداد دفعات زیادی معامله کنند و موجودی شما یا ثابت بماند یا در طول زمان از ارزش آن کاسته شود.

البته ممکن است بروکر مورد نظر واقعاً در تلاش برای رشد دارایی‌های مشتری خود باشد، اما شما باید دقیقاً بدانید که آنها چه کاری انجام می‌دهند. اگر دستوری داده می‌شود و بروکر دستورالعمل‌های شما را دنبال می‌کند، نمی‌توان آن را دستکاری تلقی کرد.

معاملات خود را ارزیابی کنید تا در دام کلاهبرداری بروکرهای فارکس نیفتید

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های دستکاری می‌تواند زمانی باشد که معاملات اوراق‌ بهاداری را مشاهده می‌کنید که با اهداف سرمایه‌گذاری شما مطابقت ندارند. به عنوان مثال، اگر هدف شما ایجاد درآمد پایدار (با ثبات) در زمان حال است، نباید معاملات خرید و فروشی را در صورت‌حساب‌ معاملاتی خود ببینید که مربوط به سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری کوچک و یا متعلق به بخش فناوری باشند.

پیدا کردن دستکاری‌هایی که به وسیله ابزارهای معاملاتی مانند اختیار خرید و فروش به وجود آمده‌اند، حتی دشوارتر است، زیرا این ابزارها را می‌توان برای دستیابی به اهداف مختلفی استفاده کرد. معامله قراردادهای اختیار (خرید و فروش) در بیشتر موارد فقط باید در صورتی اتفاق بیافتند که تحمل ریسک بالایی داشته باشید. در خاطر داشته باشید که معامله این نوع از قرارداها می‌تواند درآمد پایدار ایجاد کند، اما فقط تا زمانی که با احتیاط صورت بگیرند.

سازمان‌های تنظیم مقررات چگونه دستکاری را بررسی می‌کنند

یک هیئت داوری هنگام برگزاری جلسات برای تعیین اینکه آیا بروکر یک حساب معاملاتی را دستکاری کرده است یا خیر، چندین عامل را در نظر می‌گیرد. آنها معاملات را با توجه به سطح تحصیلات، تجربه، پیچیدگی معاملات مشتری و همچنین ماهیت رابطه مشتری با بروکر بررسی خواهند کرد. آنها همچنین تعداد معاملات درخواستی در برابر معاملات ناخواسته و مقدار دلاری کمیسیونی را که در مقایسه با سود یا زیان مشتری در نتیجه این معاملات ایجاد شده است، می‌سنجند.

مواقعی وجود دارد که به نظر می‌آید بروکر شما حساب شما را دستکاری کرده، اما ممکن است این طور نباشد. اگر در این مورد سؤالی دارید و از ندانستن اینکه بروکر با پول شما چه می‌کند آزرده هستید، در مشورت با وکیل اوراق‌ بهادار و یا ثبت شکایت در وب سایت SEC تردید نکنید.

از قبل با بروکرهای فارکس کلاهبردار یا نامناسب شروع به کار کرده‌اید؟

متاسفانه گزینه‌های شما در این مرحله بسیار محدود است. با این حال، چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. ابتدا، تمام قرارداها را بخوانید تا مطمئن شوید که واقعاً بروکر شما کار اشتباهی انجام داده است. اگر موردی را نادیده گرفته‌اید و یا اسنادی را که امضا کرده‌اید نخوانده‌اید، خود شما مقصر هستید.

در مرحله بعد، در مورد مسیری فکر کنید که اگر بروکر به اندازه کافی به سؤالات شما پاسخ نداد و یا اجازه برداشت پول را به شما ارائه نکرد، طی خواهید کرد. مراحلی که می‌تواند شامل ارسال نظرات شما در فضای مجازی برای عموم یا گزارش کردن عملکرد بروکر به FINRA و یا نهاد نظارتی مناسب در کشور شما باشد.

اهمیت تشخیص قانونی بودن کارگزاری فارکس

بنابراین، بهترین راهکار موجود این است که راه‌های تشخیص یک کارگزار کلاه‌بردار را بشناسید و از طرف دیگر بتوانید تشخیص قانونی بودن کارگزاری فارکس انجام دهید و به کارگزاری های قانونی و قدیمی وفادار بمانید. همچنین به ­دنبال سودهای سریع و زیاد نباشید، چراکه هیچ گونه تضمینی در معاملات فارکس وجود ندارد.

در نهایت هر کارگزار معتبر، همواره در یک وبسایت با طراحی صحیح، همراه با خدمات پاسخگویی به مشتریان سرمایه­‌گذاری خواهد کرد. معامله‌گری، کسب‌وکاری بزرگ است، اما موفقیت در آن نیازمند صبر، مهارت و مقدار مناسب سرمایه است. بنابراین اجازه ندهید تا حاصل تلاش‌های سخت شما از شما دزدیده شود.

در خاتمه

در حالی که معامله‌گران ممکن است کلاهبرداری بروکرهای فارکس و بروکرهای فارکس کلاهبردار را مسبب تمام ضررهای خود بدانند، اما فقط در بعضی مواقع بروکرها واقعاً مقصر هستند. یک معامله‌گر باید قبل از افتتاح حساب دقیق باشد، به طوری که در مورد بروکرها تحقیق کرده و اگر نتیجه تحقیقات برای یک بروکر مثبت شد، باید یک واریز پول کوچک و سپس چند معامله انجام شود. در صورتی که این کار به خوبی پیش برود و شواهد در خصوص کلاهبرداری بروکرهای فارکس به دست آمد، از حساب معاملاتی بزرگ‌تر جلوگیری کرد.

با این حال، اگر در حال حاضر با بروکر خود مشکل دارید، باید بررسی کنید که آیا بروکر فعالیت غیرقانونی انجام می‌دهد و جزو بروکرهای کلاهبردار فارکس است یا خیر. در این مرحله سعی کنید جواب سؤالات خود را از بروکر دریافت کنید، در صورتی که همه چیز خوب پیش نرفت، بروکر مورد نظر را به SEC یا FINRA و یا نهاد نظارتی مناسب دیگری که می‌تواند علیه آنها اقدام کند، گزارش دهید.

سوالات متداول

آیا معاملات فارکس کلاهبرداری است؟

معامله در بازار فارکس به خودی خود یک کلاهبرداری نیست، اما مطمئناً کلاهبردارانی وجود دارند که از این بازار به عنوان راهی برای سوء‌استفاده از سرمایه‌گذاران بی‌خبر استفاده می‌کنند. این کلاهبرداری‌ها انواع مختلفی دارند؛ برای مثال افتادن در دام بروکرهای بدون اخلاق حرفه‌ای و یا سیستم‌های معاملاتی جعلی.

این دسته از کلاهبرداری‌ها اغلب شامل وعده بازده غیرواقعی با ریسک کم یا بدون ریسک است. کلاهبرداران از تاکتیک‌هایی برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران به منظور واریز مبالغ هنگفتی به یک حساب معاملاتی بهره می‌برند و قول می‌دهند که از این مبالغ برای به دست‌آوردن سود تضمین شده استفاده کنند. با این حال پس از واریز پول، این افراد ناپدید می‌شوند و سرمایه‌گذار بدون هیچ پولی باقی می‌ماند.

ترتیبی که یوتوبروکرز برای خواندن مطالب سری بروکر و انواع بروکر به شما پیشنهاد می‌کند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *