قیمت Bid و Ask چیست؟

فهرست مطالب نمایش قیمت Bid و Ask چیست؟ Bid چیست؟ Ask چیست؟ Spread چیست؟ انواع اسپرد سخن پایانی قیمت Bid و Ask چیست؟ Bid و […]

قیمت Bid و Ask چیست؟
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

قیمت Bid و Ask چیست؟

Bid و Ask به بهترین قیمتی گفته می‌شود که در آن زمان می‌توان یک ابزار معاملاتی را فروخت و یا خرید.

اصطلاح Bid و Ask به بهترین قیمتی گفته می‌شود که خریداران و فروشندگان در بازار مایل به معامله هستند.

Bid چیست؟

قیمتی است که در آن قیمت معامله‌گر می‌تواند وارد معامله فروش شود. Bid در واقع بالاترین قیمتی است که در آن خریداران در لحظه، مایل به پرداخت برای جفت‌ارز مورد نظر هستند که منعکس کننده میزان تقاضا در بازار می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر هرچه نرخ Bid بالاتر باشد، نشان از تقاضای بالا برای ارز مورد نظر است.

Ask چیست؟

قیمتی است که در آن قیمت معامله‌گر می‌تواند وارد معامله خرید شود. Ask در واقع نازل‌ترین قیمتی است که در آن فروشندگان در لحظه، مایل به فروش جفت‌ارز مورد نظر هستند که منعکس کننده میزان عرضه در بازار می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر، هرچه نرخ Ask پایین‌تر باشد، نشان از عرضه بالای ارز مورد نظر است.

Spread چیست؟

تفاوت بین قیمت Bid و Ask را اسپرد (Spread) می‌گویند. اسپرد، به‌نوعی همان هزینه‌ای است که شما برای انجام یک معامله‌ به کارگزار خود می‌پردازید. اسپرد را می‌توان اصلی‌ترین درآمد یک کارگزاری از محل انجام معاملات مشتریان خود دانست هرچند بسته به نوع حساب معاملاتی، ممکن است هزینه‌های دیگری مثل کمیسیون نیز از شما کسر گردد.

بروکرهای پیشنهادی

به‌عنوان‌مثال در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید قیمت Ask برای جفت‌ارز EURUSD عدد 1.20302 و قیمت Bid عدد 1.20299 است. بعنی شما در قیمت 1.20302 می‌توانید معامله خرید انجام دهید و در قیمت 1.20299 وارد معامله فروش شوید.

قیمت Bid و Ask چیست؟

در این مثال اسپرد عدد 0.3 پیپ می‌باشد.

انواع اسپرد

در حساب‌های معاملاتی معمولاً دو نوع اسپرد وجود دارد:

  1. اسپرد ثابت (Fixed Spread): این نوع اسپرد، تحت هر شرایط بازار همواره عدد ثابتی است.
  2. اسپرد متغیر (Variable Spread): این نوع اسپرد که به اسپرد شناور نیز مشهور است، بسته به شرایط بازار مانند حجم نقدینگی یا میزان نوسانات بازار کاملاً متغیر می‌باشد. به‌عنوان‌مثال در ساعاتی از روز که بازار لندن و نیویورک به‌صورت هم‌زمان باز می‌باشند، به دلیل بالابودن حجم نقدینگی، اسپرد عدد کوچکی است و در ساعات پایانی بازار که حجم نقدینگی شدیداً افت می‌کند، اسپرد نیز عدد بزرگ‌تری است.

صرف‌نظر از نوع اسپرد، همواره جفت‌ارزهایی که بین معامله‌گران محبوب‌تر هستند و طبیعتاً معاملات بیشتری نیز در آن‌ها انجام می‌شود، از اسپرد پایینتری نسبت به سایر جفت ارزها برخوردارند.

به یاد داشته باشید که اسپرد، اهمیت زیادی برای معامله‌گران دارد. در واقع اسپرد پایین، هزینه معاملات را برای آن‌ها کاهش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، در استراتژی‌ معاملاتی اسکالپ تریدینگ، به دلیل کسب سود حاصل از حرکات کوچک بازار،  اسپرد اهمیت به‌مراتب بالاتری دارد؛ بنابراین در انتخاب حساب معاملاتی، حتماً به میزان اسپرد ارائه شده توسط کارگزاری توجه نمایید.

لازم به ذکر است که در برخی کارگزاری‌ها در حساب‌های معاملاتی خود، اسپرد را به‌شدت کاهش داده‌اند. اما در مقابل، بابت هر معامله از شما هزینه‌ای تحت عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند و به این شکل کاهش درآمد خود را جبران می‌نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله، به معرفی اصطلاحات، Bid، Ask و اسپرد پرداختیم. هنگامی که اقدام به فروش یک جفت‌ارز می‌کنید، قیمتی که به شما ارائه می‌شود همان قیمت Bid است و هنگام خرید آن، با قیمت Ask مواجه می‌شوید. اختلاف بین این دو قیمت نیز، همان اسپرد است که هزینه شما از انجام آن معامله می‌باشد. هرچه اسپرد کمتر باشد، هزینه شما در معاملاتتان کاهش می‌یابد. بنابراین در انتخاب حساب معاملاتی، به فاکتور اسپرد توجه ویژه‌ای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *