پیپ در فارکس چیست؟ 

فهرست مطالب نمایش مقدمه مفاهیم پیپ ، پیپت و پوینت پیپ در فارکس (PIP) چیست؟ نحوه کارکرد پیپ پیپت در فارکس ارزش هر پیپ چقدر […]

پیپ در فارکس چیست؟ 
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

مقدمه مفاهیم پیپ ، پیپت و پوینت

اگر به تازگی وارد دنیای معامله‌گری فارکس شده‌اید، ممکن است از خود بپرسید که پیپ چیست. پیپ که خلاصه‌شده سه کلمه (Point in percentage) یا (Price interest point) می‌باشد، کوچکترین حرکت افزایشی یا کاهشی است که یک جفت‌ارز می‌تواند انجام دهد. پیپ، اسپرد و پیپت همگی اصطلاحات رایج در فارکس هستند که معامله‌گران جدید مشتاق فارکس باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنند. در ادامه به بررسی سوالاتی مانند اینکه یک پیپ چیست، چگونه آن را محاسبه کنیم و چه تفاوتی بین پیپ و پیپت وجود دارد، خواهیم پرداخت.

پیپ در فارکس (PIP) چیست؟

Pip در فارکس مخفف کلمه percentage in point و یا price interest point است و  می توان آن را به عنوان واحد حرکت قیمت (در بازار) در نظر گرفت. به طور مثال گفته می شود نرخ جفت ارز EURUSD به میزان ۱۰۰ پیپ رشد داشته است. این جمله بدان معنی است که قیمت این جفت ارز، به اندازه صد واحد در بازار افزایش یافته است.

پیپ (Pip) واحد استاندارد شده‌ای است که تغییر (هم سود و هم ضرر) یک جفت‌ارز در بازار فارکس را اندازه‌گیری می‌کند و به عنوان کوچکترین افزایش در ارزش نرخ مبادله بین یک جفت‌ارز در نظر گرفته می‌شود. یک پیپ که در معاملات ارزی به عنوان پوینت (point) نیز شناخته می‌شود، در اکثر بروکرها 1/100 سنت ارزش دارد. معامله‌گران فارکس معمولاً از پیپ‌ برای محاسبه سود و زیان در معاملات استفاده می‌کنند.

پیپ کوچکترین واحد ارزش نرخ ارز است که عدد چهارم بعد از اعشار در قیمت تمام جفت ارزها (به جز جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها JPY دارد) است.

پیپت هم همانند پیپ بوده که در بروکرهای ۵ رقمی عدد پنجم بعد از اعشار در قیمت جفت ارزها (به جز جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها JPY دارد) نشان دهنده پیپت است.
اونس طلا یک صدم قیمت یعنی رقم دوم اعشار به‌عنوان یک پیپ در نظر گرفته می‌شود.

پیپ در فارکس چیست؟ 

نحوه کارکرد پیپ

پیپ میزان تغییر در نرخ مبادله یک جفت‌ارز را با استفاده از چهارمین عدد بعد از اعشار محاسبه می‌کند (در جفت‌ارزهای ین ژاپن، دومین عدد بعد از اعشار محاسبه می‌شود). توجه به این نکته مهم است که پیپ‌ ارزش نقدی واقعی را نشان نمی‌دهد و میزان ارزش هر پیپ، به اندازه حجم معامله بستگی دارد. در تصویر زیر، شاهد افزایش یک پیپ در جفت‌ارز EURUSD هستیم، زیرا قیمت از 1.1080 به 1.1081 رسیده است.

بروکرهای پیشنهادی

به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر اقدام به خرید جفت‌ارز EURUSD در قیمت 1.1081 بکند و قیمت به 1.1126 برسد، 45 پیپ سود نصیب وی شده است و اگر قیمت در خلاف جهت معامله حرکت کند، متحمل ضرر خواهد شد. در جفت ارز USDJPY، اگر قیمت از 10.43 به 10.42 برسد، یعنی این جفت‌ارز 1 پیپ کاهش قیمت داشته است.

پیپت در فارکس

پیپت (Pipette)، 1/10 از یک پیپ است که معمولاً به پنجمین عدد بعد از اعشار اشاره دارد. (در جفت‌ارزهای شامل ین ژاپن، پیپت سومین عدد بعد از اعشار است)

آشنایی با مفاهیم پیپ ، پیپت و پوینت در معامله گری
آشنایی با مفاهیم پیپ ، پیپت و پوینت در معامله گری

به عنوان مثال در جفت‌ارز EURUSD، اگر قیمت از 1.10811 به 1.10812 برسد، یعنی قیمت 1 پیپت افزایش یافته است. همچنین در جفت‌ارز USDJPY، اگر قیمت از 10.433 به 10.432 برسد، یعنی قیمت 1 پیپت کاهش داشته است.

ارزش هر پیپ چقدر است؟

ارزش هر پیپ با توجه به جفت‌ارز مورد معامله، نرخ مبادله جفت‌ارز و حجم معامله اندازه‌گیری می‌شود که معمولاً  برای بررسی عملکرد یک موقعیت معاملاتی چه در سود باشد و چه در ضرر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه ارزش یک پیپ را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه ارزش یک پیپ، ابتدا باید یک پیپ (0.0001) را در لات یا اندازه معامله ضرب کنید. بد نیست بدانید که یک لات استاندارد معادل 100 هزار واحد و مینی‌ لات معادل 10 هزار واحد از ارز پایه هستند. در ادامه، به محاسبه ارزش هر پیپ در جفت‌‌ارز EURUSD خواهیم پرداخت. به عنوان مثال در یک معامله با حجم 1 لات، هر پیپ ارزشی معادل 10 دلار دارد:

ارزش یک پیپ حرکت قیمت   EURUSD = (100000)*(0.0001) =  $10

اگر قیمت در جهت معامله شما حرکت کند، به ازای هر پیپ با حجم معاملاتی 1 لات، 10 دلار سود بدست می‌آید و در مقابل، اگر قیمت در جهت مخالف معامله شما حرکت کند، به ازای هر پیپ با حجم معاملاتی 1 لات، 10 دلار ضرر حاصل می‌شود.

لازم به ذکر است که به دلیل تفاوت در نرخ‌های مبادله، ارزش پیپ در بین جفت‌ارزها متفاوت خواهد بود.

اسپرد در فارکس

اسپرد (spread)، تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی در یک جفت‌ارز است. باید به این نکته توجه داشت که اسپرد منحصر به فارکس نیست، زیرا در بسیاری از بازارهای دیگر مانند شاخص‌ها، کامودیتی‌ها و ارزهای دیجیتال نیز از اسپرد برای محاسبه تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی استفاده می‌شود.

چگونه اسپرد در فارکس را محاسبه کنیم؟

قبل از بررسی اسپرد، یک معامله‌گر تازه‌کار ابتدا باید مفهوم قیمت پیشنهادی و درخواستی را درک کند. قیمت پیشنهادی (bid)، قیمتی است که معامله‌گر ارز پایه را در آن می‌فروشد، در حالی که قیمت درخواستی (ask)، قیمتی است که معامله‌گر می‌تواند ارز پایه را در آن بخرد. قیمت‌ پیشنهادی و درخواستی در پلت‌فرم معاملاتی متاتریدر 4، نمایش داده می‌شوند.

آشنایی با مفاهیم پیپ ، پیپت و پوینت در معامله گری
آشنایی با مفاهیم پیپ ، پیپت و پوینت در معامله گری

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، در جفت‌ارز EURUSD قیمت پیشنهادی 1.10703 و قیمت درخواستی 1.10714 است و با توجه به اینکه پیپ در جفت‌ارز EURUSD در چهارمین رقم بعد از اعشار (0.0001) قرار دارد، بدان معناست که جفت‌ارز EURUSD دارای 1 پیپ اسپرد است. به عبارت دیگر، تفاوت قیمت خرید و فروش 1 پیپ است.

معامله‌گران فارکس روزانه چند پیپ سود می‌کنند؟

هیچ تعداد مشخصی از پیپ وجود ندارد که بتوان روزانه روی آن حساب باز کرد، زیرا مقدار پیپ اکتسابی به عوامل متعددی از جمله تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، استراتژی معاملاتی و در نهایت اینکه بازار چگونه حرکت می‌کند، بستگی دارد. همه معامله‌گران می‌خواهند هر روز سودآور باشند، اما در دنیای واقعی چنین چیزی وجود ندارد و تنها پایبندی به برنامه معاملاتی، آزمایش استراتژی‌های جدید و تمرین تکنیک‌های مدیریت ریسک مناسب است که در نهایت زمینه‌ساز موفقیت در امر معامله‌گری می‌شوند.

تیک و پوینت

یک تیک (tick) شبیه یک پیپ است، اما ممکن است دقیقا یکسان نباشند. به عنوان مثال، یک تیک در یک ابزار معاملاتی ممکن است با افزایش 0.0001 واحد اندازه‌گیری شود که دقیقا برابر با یک پیپ است، در حالی که در ابزار‌ معاملاتی دیگر ممکن است با افزایش 0.25 واحد اندازه‌گیری شود که برابر با یک پیپ نیست. در واقع، تیک کوچکترین افزایشی است که یک ابزار معاملاتی خاص می‌تواند نسبت به آن حرکت داشته باشد و از این اصطلاح عموما در معاملات اوراق قرضه یا شاخص‌ها استفاده می‌شود.

پوینت (point) یکی دیگر از واحدهای اندازه‌گیری است که در صورت تغییر در مقدار ارزش دلاری بکار می‌رود. به عنوان مثال، اگر قیمت یک سهام از 25 دلار به 30 دلار برسد، سهام 5 پوینت تغییر کرده است. این اصطلاح همچنین در فارکس به جای پیپت برای اشاره به رقم پنجم بعد از اعشار استفاده می‌شود.

پیپ در سهام

در معاملات سهام، پیپ به ندرت به عنوان اصطلاحی برای تعریف حرکت قیمت استفاده می‌شود، زیرا تغییرات در قیمت سهام بسیار شدیدتر از تغییرات در بازار ارز است.

پیپ در رمزارز

گاهی اوقات از پیپ در بازار رمزارزها برای اندازه‌گیری حرکت قیمت استفاده می‌شود. رمزارزها بر اساس دلار معامله می‌شوند، بنابراین حرکت قیمت از 2401 به 2402 دلار به این معنی است که رمرارز مذکور یک پیپ جابجا شده است. در برخی از موارد، رمزازهای با ارزش کمتر می‌توانند از پیپ به عنوان واحدی برای اندازه‌گیری حرکت یک سنت یا کسری از یک سنت استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *