مارجین چیست؟

فهرست مطالب نمایش مارجین چیست؟ محاسبه مارجین مارجین آزاد (Free Margin) چیست؟ سطح مارجین (Margin Level) چیست؟ کال مارجین چیست؟ مارجین چیست؟ مارجین یا حاشیه، […]

مارجین چیست؟
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

مارجین چیست؟

مارجین یا حاشیه، وجه تضمین اولیه یا وجه موردنیاز برای بازکردن یک معامله است.

مارجین یکی از اصطلاحات فارکس است و به مقداری از سرمایه که در یک معامله، به‌عنوان وثیقه پرداخت می‌شود گفته می‌شود. باتوجه‌به اینکه مارجین صرفاً برای جبران زیان یا خسارات احتمالی استفاده می‌شود؛ لذا پس از بسته‌شدن معامله به‌حساب معاملاتی بر می‌گردد. به‌عبارت‌دیگر نباید به مارجین به‌عنوان یک هزینه یا کارمزد نگاه شود. به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که شما یک حساب ۲ دلاری دارید و قرار است ۲٫۰۰۰ یورو خریداری نمایید. به‌عبارت‌دیگر شما وارد پوزیشن خرید یورو-دلار (EURUSD) شده‌اید. برای خرید این ۲٫۰۰۰ یورو با فرض اینکه نرخ یورو به دلار آمریکا برابر ۱٫۴۳۴۵ باشد، شما چه میزان دلار آمریکا باید بپردازید؟ در واقع چه میزان مارجین نیاز دارید؟ برای پاسخ به این سؤال به نحوه محاسبه مارجین می‌پردازیم.

محاسبه مارجین

مارجین در فارکس

وقتی نرخ در جفت‌ارز EURUSD برابر ۱٫۴۳۴۵ است، یعنی ارزش هر یک یورو برابر ۱٫۴۳۴۵ دلار آمریکا می‌باشد، پس برای خرید ۲٫۰۰۰ یورو، شما باید ۲٫۸۶۹ دلار آمریکا بپردازید.

۲/۸۶۹ = ۲٫۰۰۰ × ۱/۴۳۴۵
بنابراین 2٫000 یورو برابر ۲٫۸۶۹ دلار آمریکا است.

پس اگر شما یک پوزیشنِ خرید ۲۰۰۰ EURUSD را باز نمایید. در واقع شما ۲٫۰۰۰ یورو در مقابل دلار آمریکا را خریده‌اید و مقدار ۲٫۸۶۹ دلار از کل ۲/۰۰۰  دلار موجودی حساب فرضی شما، بلافاصله در این معامله درگیر می‌شود. وقتی شما حجم معامله (Volume) را به طور مثال روی ۰٫۰۲ لات قرار می‌دهید (هر لات، یک‌صد هزار واحد از ارز سمت چپ می‌باشد، پس در اینجا ۰٫۰۲ لات یعنی ۰٫۰۲ × ۱۰۰٫۰۰۰ = ۲٫۰۰۰ واحد از ارز سمت چپ که در مثال ما برابر ۲٫۰۰۰ یورو می‌گردد) و روی دکمه خرید کلیک می‌کنید. برای خریدِ این ۲٫۰۰۰ یورو، ۲٫۸۶۹ دلار از حساب شما پرداخت می‌شود که این مبلغ مارجین نامیده می‌شود.

اکنون مفهوم لوریج را وارد بحث می‌کنیم، بیایید فرض کنیم که حساب شما لوریج یک به صد (۱:۱۰۰) دارد. در این حالت برای خرید همان دو هزار یورو در مقابل دلار آمریکا که در حالت قبل بررسی کردیم، شما باید یک‌صدم (یک از صد واحد ۱:۱۰۰) مقدار پول لازم را پرداخت کنید. در حالت قبل لوریج ۱:۱ بود که شما نسبت یک از یک واحد پول را باید پرداخت می‌کردید که در واقع همه پول را باید پرداخت می‌کردید؛ بنابراین با لوریج ۱:۱۰۰، برای خرید ۲٫۰۰۰ یورو در مقابل دلار (۰٫۰۲ لات)، با همان نرخ ذکر شده در مثال قبل، شما باید یک‌صدم از ۲٫۸۶۹ دلار را پرداخت کنید که می‌شود ۲۸/۶۹ دلار.

مارجین

مارجین آزاد (Free Margin) چیست؟

مارجین آزاد به مقدار پولی در حساب معاملاتی تریدر اشاره دارد که هنوز به معاملات دارای لوریج یا مارجین اختصاص داده نشده است.

بروکرهای پیشنهادی

به‌عبارت‌دیگر، مارجین آزاد مقداری از موجودی حساب معاملاتی شما است که هنوز درگیر هیچ معامله بازی نشده است. این مقدار پول می‌تواند برای باز کردن موقعیت‌های معاملاتی جدید یا برای پوشش زیان ناشی از موقعیت‌های معاملاتی باز استفاده شود.

فرض کنید شما حساب خود را به‌اندازه ۱۰۰۰ دلار شارژ کرده‌اید و هنوز هیچ معامله‌ای انجام نداده‌اید. در این حالت، مارجین آزاد شما نیز 1000 دلار خواهد بود. حال اگر شما وارد اولین‌ترید خود شده و به‌اندازه یک مینی لات (۱۰۰۰۰) و با شرط مارجین (مارجین مورد نیاز) ۲٪ وارد معامله خرید جفت‌ارز USDCHF می‌شوید، مارجین موردنیاز برای این معامله ۲۰۰ دلار خواهد بود (۱۰٫۰۰۰ × ۲٪ = ۲۰۰ دلار).

پس از باز کردن این معامله، مارجین آزاد شما به ۸۰۰ دلار کاهش می‌یابد (1000 دلار – ۲۰۰ دلار مارجین موردنیاز). اگر پوزیشن شما به‌اندازه ۱۰ دلار وارد سود شود، اکوئیتی حساب شما به ۱٫۰۱۰ دلار افزایش‌یافته و در نتیجه مارجین آزاد شما نیز به ۸۱۰ دلار افزایش خواهد یافت.

سطح مارجین (Margin Level) چیست؟

سطح مارجین در فارکس نشان‌دهنده نسبت بین اکوئیتی (مجموع بالانس بعلاوه سود یا زیان شناور) و مارجین استفاده شده (مجموع مارجین‌های موردنیاز برای معاملات باز) است و به‌صورت درصدی بیان می‌شود.

فرض کنید شما حساب معاملاتی خود را با ۱۰۰۰ دلار شارژ کرده‌اید و دو معامله انجام داده‌اید:

  1. معامله خرید USDCHF با حجم ۱۰۰۰۰ و شرط مارجین (مارجین مورد نیاز) ۲٪
  2. معامله خرید USDCAD با حجم ۱۰۰۰۰ و شرط مارجین ۵٪

برای معامله اول، مارجین موردنیاز ۲۰۰ دلار و برای معامله دوم ۵۰۰ دلار خواهد بود. پس از ورود به این دو پوزیشن، مجموع مارجین استفاده شده ۷۰۰ دلار می‌شود.

۱۰۰× (مارجین استفاده شده /  اکوئیتی) = سطح مارجین

با فرض اینکه هیچ‌کدام از معاملات شما تاکنون سود یا زیان شناوری نداشته‌اند، اکوئیتی شما همچنان ۱۰۰۰ دلار است؛ بنابراین، سطح مارجین شما به این صورت محاسبه می‌شود:

۱۴۲/۷۵٪= ۱۰۰× ( ۷۰۰ / ۱۰۰۰) = سطح مارجین

این نشان می‌دهد که شما هنوز ۴۲.۸۵٪ از اکوئیتی خود را به‌عنوان مارجین آزاد دارید که می‌توانید برای باز کردن پوزیشن‌های جدید استفاده کنید.

کال مارجین چیست؟

کال مارجین زمانی است که کارگزار به شما اطلاع می‌دهد سطح مارجین حسابتان از حداقل سطح مورد نیاز (“سطح کال مارجین”) پایین آمده است.

هنگامی که ضرر شناور حسابتان بیشتر از مارجین استفاده شده شود کال مارجین اتفاق می‌افتد.

به عنوان مثال سطح کال مارجین تعیین شده توسط بروکر عدد 100 درصد تعیین شده است. یک حساب با بالانس 1000 دلار در نظر بگیرید، مارجین استفاده شده برای معاملات باز شما 200 دلار است. پوزیشن شما وارد ضرر می‌شود به عنوان مثال ضرر شناور شما به 800 دلار می‌رسد. بنابراین اکوئیتی و مارجین استفاده شده برابر خواهد شد به این سطح، سطح کال مارجین می‌گویند.

کال مارجین

 

بروکر وقتی که ضررهای شما به زیر سطح کال مارجین برسد براساس استاپ اوت حسابتان شروع به بستن پوزیشن‌های شما می‌کند.

سخن پایانی

مدیریت هوشمندانه مارجین، کلید موفقیت در فارکس در دنیای پرتلاطم و پرچالش فارکس، مدیریت مارجین نه‌تنها یک مهارت، بلکه یک هنر است. مارجین، مارجین آزاد، و سطح مارجین، سه رکن اصلی هستند که هر معامله‌گر باید به‌خوبی آن‌ها را درک کند تا بتواند با اطمینان بیشتری در بازار حرکت کند. این سه مفهوم، نه‌تنها ابزارهایی برای انجام معاملات هستند، بلکه نشان‌دهنده سلامت مالی و توانایی شما برای تحمل ریسک‌ها می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *