لوریج در فارکس چیست؟

لوریج یا اهرم مالی (Leverage) ابزاری است که توسط بروکر یا صرافی‌ (کارگزاری) در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد تا آنها بتوانند معامله‌ای با ارزشی بالاتر […]

لوریج در فارکس چیست؟
بروکرهای پیشنهادی
بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
amarkets
بروکر آمارکتس
بروکر CapitalXtend
بروکر CapitalXtend

لوریج یا اهرم مالی (Leverage) ابزاری است که توسط بروکر یا صرافی‌ (کارگزاری) در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد تا آنها بتوانند معامله‌ای با ارزشی بالاتر از سرمایه اولیه خود انجام دهند. برای مثال، یک سرمایه گذار می‌تواند با استفاده از اهرم ۱:۱۰۰ با سرمایه ۱۰ دلاری خود معامله‌ای به ارزش ۱۰۰۰ دلار انجام دهد.

لوریج که معادل فارسی آن اهرم است به ابزاری در بروکرها و کارگزاری‌های فارکس گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان چندین برابر سرمایه خود را وارد معامله کرد.

اهرم مالی در اکثر بازارهای مالی همچون فارکس، ارزهای دیجیتال، بورس (از طریق قراردادهای مشتقه)، کامودیتی‌ها و … وجود دارد.

استفاده از لوریج بیش از حد در فارکس، ریسک از بین رفتن کل سرمایه‌ای که به حساب معاملاتی خود اختصاص داده‌اید را دارد. بنابراین در عین حال که لوریج‌های بالا می‌توانند سود بسیاری نصیب فرد کنند، در مواقع ضرر نیز، معامله‌گر را دچار زیان هنگفتی خواهند کرد.

معمولا لوریج به صورت «a:b» نمایش داده می‌شود که در آن «a» میزان سرمایه واقعی سرمایه‌گذار و «b» کل پولی است که با استفاده از لوریج می‌تواند درگیر ترید و معامله کند. به عنوان مثال، اگر سرمایه یک معامله‌گر 100 دلار و لوریج آن 1:10 باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند در معامله‌ای به ارزش ۱۰۰۰ دلار وارد شود. محاسبه سود و ضرر معامله با ۱۰۰۰ دلار محاسبه می‌شود اما معامله تا زمانی باز خواهد ماند که مجموع ضرر بیش از سرمایه اولیه معامله‌گر (100 دلار) نباشد.

بروکرهای پیشنهادی

لوریج در فارکس

دلیل استفاده از لوریج چیست ؟

علت اصلی استفاده از لوریج در بازارهای مالی، افزایش میزان سرمایه در معامله به منظور افزایش سود معاملات است. فرض کنید یک کاربر با سرمایه 100 دلاری خود می‌خواهد وارد یک معامله شود. در صورتی که این کاربر از لوریج استفاده نکند و معامله با کسب ۱۰ درصد سود بسته شود، در این حالت با کسب سود کل دارایی کاربر 110 دلار خواهد بود که میزان رشد ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

حال فرض کنید کاربر با استفاده از لوریج 10 و کل سرمایه خود وارد معامله شود. در این صورت کل سرمایه درگیر در معامله 1000 دلار خواهد بود. بنابراین، رشد 10 درصدی قیمت منجر به رشد 10 درصدی کل پول درگیر به ارزش ۱۰۰ دلار خواهد شد. بنابراین، پس از خروج از معامله، حساب کاربر 1100 دلار خواهد بود که از این میزان 900 دلار آن برای ایجاد لوریج قرض گرفته شده است. کاربر پس از پرداخت قرض خود، 200 دلار در حساب معاملاتی خود خواهد داشت که نشان می‌دهد سود 10 درصدی با لوریج 10 منجر به سود صددرصدری برای کل سرمایه کاربر شده است.

مثال بالا به خوبی نشان می‌دهد که با استفاده از لوریج، کاربران قادر به کسب سود بیشتری نسبت به حالت عادی هستند. اما در حالت ضرر چه اتفاق می‌افتد. فرض کنید با سرمایه 100 دلاری و اهرم 10 وارد یک معامله شده‌اید و با 5 درصد ضرر از معامله خارج شده‌اید. در این صورت میزان ضرر در کل معامله برابر 5 درصد 1000 دلار یعنی 50 دلار و موجودی حساب شما 950 دلار است. در این حالت میزان وام دریافتی شما همچنان 900 دلار است و با پرداخت آن موجودی حساب شما برابر با 50 دلار یعنی نصف سرمایه اولیه می شود. بنابراین، ضرر شما نیز در این حالت با اهرم بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *